Facebook Google+ Twitter

I my i Wy jesteście Polakami, czyli manifestacja KODu w Łomży

Dnia 28.02.2016 roku kilka minut po godzinie 13:00 odbyła się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji w której wzięły udział takie miasta jak Łomża, Jedwabne, Białystok, Siedlce, Suwałki, Ostrołęka, Warszawa i Giżycko.

Manifestacja okazywała sprzeciw wobec tego, co Prawo i Sprawiedliwość „wyrabia” w swoim rządzie. Nawoływano także, a w zasadzie przede wszystkim, do głosowania w nadchodzących wyborach uzupełniających do Senatu 6. marca.

– Będę uczestniczyć w nadchodzących wyborach do Senatu. Będę głosować za Polską odpowiedzialną, Polską wolną, Polską ludzi, którzy wśród siebie widzą miejsce dla innego człowieka. Nasze demokratyczne prawo nie kończy się przy urnie, tam ono się właśnie zaczyna. – mówią organizatorzy KOD_Podlasie – Nie można narzekać, kiedy się nie bierze udziału. (w wyborach – przyp.red.) Bardzo serdecznie wszystkich zachęcamy. Przyjdźcie w niedzielę do urny, odnajdzie swój głos zgodnie z własnym przekonaniem, z własnymi preferencjami ale nie opuszczajcie wyborów.

Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji w Łomży / Fot. P. Dąbrowski

W manifestacji wziął udział m.in. pomysłodawca ruchu, Krzysztof Łoziński, lider KODu Mateusz Kijowski, przedstawiciel z Puszczy Białowieskiej czy lokalny poeta, Henryk Gała.

– Przyszliśmy tutaj, żeby bronić demokracji, demokracja, to taki ustrój w którym możemy ze sobą rozmawiać. […] Nie musimy się obrażać jedni na drugich, nawet kiedy mamy inne poglądy – przekazywał ze sceny lider Komitetu.

Członkowie KODu nie są przeciwko jakiejkolwiek władzy, o ile ta jest wybrana legalnie. Są przeciwni władzy zdobytej nie legalnie. Zarzucono rządowi Jarosława Kaczyńskiemu m.in. inwigilację Polaków, podporządkowanie władzy mediów publicznych, czy blokowanie Trybunału Konstytucyjnego. Sprzeciwiano się także nowemu projektowi ustawy, który wprowadza absurd, że właściciel działki rolnej może sprzedać ją wyłącznie sąsiadowi, który musi być rolnikiem albo Agencji Nieruchomości Rolnych. Nazwano to „ustawą o stopniowym rabunku prywatnym własności na rzecz państwa”.

Podczas manifestacji były skandowane takie hasła jak np. „Obronimy demokrację”, „Łomża budzi się”, „I my, i Wy jesteście Polakami”, „bądźmy razem”, „wolność, równość, demokracja”. Poza jednym incydentem, które wprowadził przeciwnik KODu, zgromadzenie przebiegło spokojnie, bez żadnych zakłóceń.

Spotkanie po niespełna godzinie spotkanie się zakończyło, a o 15:00 w ZNP zostało otwarte seminarium. Według wyliczeń na podstawie nagrania z drona jednego z lokalnych portali, na manifestacji były 342. osoby, inne portale mówią o liczbie 200 osób.

Zdjęcia: foto.pdabrowski.art.plPaweł Dąbrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No cóż, wybory uzupełniające nie zmienią niczego w rozkładzie sił w senacie, niemniej jednak warto do urny się wybrać.

Co do postulatów KOD - bardzo ładnie brzmią hasła typu "Przyszliśmy tutaj, żeby bronić demokracji, demokracja, to taki ustrój w którym możemy ze sobą rozmawiać. […] Nie musimy się obrażać jedni na drugich, nawet kiedy mamy inne poglądy". Szczególnie w zestawieniu z hasłami z niedzieli typu "precz z kurduplem". Może faktycznie pora się obudzić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idzie wiosna , a wraz z nia oby przebudzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

relacja- rodzynek. ale jest!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.