Facebook Google+ Twitter

I na co komu Balaton?

W połowie tego roku ma ruszyć budowa pierwszego parku na warszawskim Gocławiu. Zagospodarowany zostanie teren wokół Jeziorka Balatońskiego. Powstaną place zabaw, zadbane alejki, pomnik Kota Niezależnego i oryginalna kaskada wodna.

Amatorzy windsurfingu nad gocławskim jeziorkiem / Fot. PAPZamiast zaniedbanych ścieżek powstaną szerokie aleje, otoczone zielenią, na północno-zachodniej skarpie jeziorka będzie wysadzany akacjami szlak. W parku powstanie też dwumetrowa interaktywna kaskada wodna regulowana specjalną korbą, którą może przekręcić każdy chętny przechodzień i zmienić tym samym sposób spadania wody. Wokół jeziorka znajdą się również liczne tarasy i pomosty dla łódek i kajaków. Tam gdzie kanał gocławski łączy się z jeziorkiem powstaną trzy place dla dzieci.

Ciekawostką jest pomnik „Kota Niezależnego”, który znajdzie się między alejkami. - Istnieje już pomnik „Szczęśliwego Psa” na Polach Mokotowskich. Tym razem jest to ukłon w stronę wszystkich kotów - mówi dla Wiadomosciom24.pl Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika „Cztery Łapy”, pomysłodawcy pomnika - niezależność to najważniejsza cecha kotów i warto by ludzie o tym pamiętali - dodaje.

Jeziorko Balatońskie lub po prostu „jeziorko” to sztuczny akwen wodny, który powstał w 1925 roku ze spiętrzenia wód kanału goławskiego. Znajduje się u zbiegu wszystkich gocławskich osiedli (Wilga, Orlik, Iskra i Jantar) i jest popularnym miejscem spacerów i spotkań mieszkańców dzielnicy. Jest to jednocześnie jedyny tak duży teren w tej części miasta, który nadaje się pod park. Zaniedbany dotąd obszar zajmuje ponad cztery hektary, z czego połowa to jeziorko. Inwestycja będzie kosztować około 8 milionów złotych a jej ukończenie planowane jest już na przyszły rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.