Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2892 miejsce

"I nie było już nikogo" - jak to możliwe?

Misterna intryga, skomplikowana zagadka kryminalna, tajemnicze morderstwa i wielu podejrzanych - tego można spodziewać się po książce "I nie było już nikogo" Agathy Christie.

okładka / Fot. Wydawnictwo DolnośląskieMotyw bezludnej wyspy przewija się w wielu filmach i książkach. daje on duże pole do popisu. Świetnie nadaje się na kryminał czy horror. Nie dziwi więc, że sięgnęła po niego także Królowa kryminału i wykorzystała go do uknucia misternej intrygi, w której wszyscy są podejrzani.

Dziesięcioro pozornie nie powiązanych ze sobą osób dostaje zaproszenie do domu tajemniczego pana Owena na Wyspie Żołnierzyków. W dniu przyjazdu okazuje się, że gospodarz się nie pojawi, a goście zostali zwabieni w śmiertelną pułapkę. Podczas obiadu dowiadują się, jaka była prawdziwa przyczyna ich przyjazdu: Wszyscy jesteście postawieni w stan oskarżenia... Wkrótce ginie pierwsza osoba według słów dziecięcej wyliczanki:

Raz dziesięciu żołnierzyków,
Pyszny obiad zajadało,
Nagle jeden się zakrztusił,
i dziewięciu pozostało.


Na gości pada blady strach, zaczynają zastanawiać się, kto czyha na ich życie i czy uda im się ujść cało z opresji. Najgorsze jest jednak to, że pozostaje im coraz mniej czasu, by poznać prawdę...

Warto wspomnieć, że książka początkowo nosiła tytuł "Dziesięciu Murzynków", jednak na życzenie wnuka pisarki został on zmieniony i dostosowany do zasad poprawności politycznej. I tak oto Murzynki zostały zastąpione przez żołnierzyków.

Wpłynęło to także na słowa dziecięcej wyliczanki, które we wcześniejszych wydaniach wyglądały pierwotnie tak:
Dziesięć małych Murzyniątek
Jadło obiad w Murzyniewie,
Wtem się jedno zakrztusiło -
I zostało tylko dziewięć.


Moim zdaniem to najlepsza kryminał Agathy Christie. Jej największym atutem jest misterna intryga, której rozwiązanie jest wprost nieprawdopodobne, zaskakujące zwroty akcji, które zmieniają naszą perspektywę na wiele spraw oraz umiejętnie budowanego napięcie. Książka napisana jest lekkim językiem, dzięki czemu czyta się ją błyskawicznie. Zakończenie to istny majstersztyk - nie ma żadnych przesłanek, by na nie wpaść samodzielnie. Christie po raz kolejny bawi się z czytelnikiem i wyprowadza go w pole. Polecam tę książkę miłośnikom kryminałów oraz Agathy Christie, a także osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z twórczością tej znakomitej pisarki.

Agatha Christie (właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie) była angielską pisarką, która jest uważana za Królową Kryminału. W swoim dorobku ma ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Jej 2 najsłynniejsze cykle opisują przygody dwojga detektywów: Herkulesa Poirota (jednego z najwybitniejszych detektywów w historii literatury) oraz panny Marple (miłej starszej pani, która jest detektywem-amatorem). Inne postacie to: Tuppence i Tommy Beresfordowie, nadinspektor Battle czy Parker Pyne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, że to najlepszy kryminał Agathy Christie. Nawet w wersji niepoprawnej politycznie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.