Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I nie ma już Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Na sztucznym wzgórzu otoczonym parkiem stoi zamek zbudowany w XIV w. przez zakon joannitów, z wieżą warowną - atrakcyjnym punktem widokowym.
Na sztucznym wzgórzu otoczonym parkiem stoi zamek zbudowany w XIV w. przez zakon joannitów, z wieżą warowną - atrakcyjnym punktem widokowym. Jola Paczkowska
Lubuskie Lato Filmowe - Łagów, po raz pierwszy zorganizowane w 1969 r., początkowo było jedynym ogólnopolskim festiwalem filmów krajowych. Od 1990 r. stało się festiwalem międzynarodowym prezentującym kino krajów postkomunistycznych.

Na festiwal filmowy przyjeżdżali miłośnicy kina i filmoznawcy. Podczas każdego LLF obok projekcji filmów organizowano dyskusje i spotkania z twórcami. Impreza połączona była z festiwalowym konkursem, w którym brały udział wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. Jury przyznawało trzy główne nagrody: Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono. Obok tego fundowano nagrody specjalne.

W ubiegłym roku jury - Feliks Falk, Paweł Felis, Krzysztof Gierat, Krasztel Istvan (Węgry), Leo Kantor (Szwecja), Pavel Maluonek (Czechy) - po raz pierwszy w historii LLF przyznało nagrodę za całokształt twórczości - Brylantowe Grono. Otrzymał ją Marcel Łoziński.

Imprezę organizowano na podzamczu łagowskiego zamku joannitów. W niedużej, a pięknej miejscowości w powiecie świebodzińskim, wśród bukowych lasów, niedaleko zachodniej granicy Polski. Miejsca magicznego, położonego w środku parku krajobrazowego, na przesmyku Jeziora Łagowskiego i Trześniowskiego.

Przed wojną to uzdrowisko klimatyczne masowo odwiedzali berlińczycy. W czasach PRL-u przyjeżdżali tutaj polscy aktorzy, z Danielem Olbrychskim na czele (podobno to on wpadł na pomysł zorganizowania w Łagowie festiwalu filmowego). I tak to się zaczęło.

Łagów odwiedzała śmietanka polskich reżyserów - Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Feliks Falk. Byli prawie wszyscy aktorzy - od Jana Himilsbacha po Bogusława Lindę. Nad jeziorami odpoczywały gwiazdy - Beata Tyszkiewcz, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Braunek… Przybywały delegacje twórców z krajów uczestniczących w festiwalu, a także wielu młodych, aktywnych widzów z klubów filmowych, studentów wydziałów filmoznawstwa z całej Polski.

Projekcje odbywały się w kinie Świteź, łagowskim amfiteatrze i specjalnie przygotowanym na tę okazję namiocie projekcyjnym ufundowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Warunki oglądania filmów nie należały jednak do komfortowych. Kino wymagało remontu. O kłopotach festiwalu w Łagowie mówiło się już od kilku lat, ale za każdym razem jakoś udawało się go zorganizować. W tym roku jednak festiwal nie odbędzie się. Powód? Prozaiczny. Organizatorzy nie znaleźli pieniędzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto