Facebook Google+ Twitter

"I przejdą deszcze"... - balet Krzysztofa Pastora

Jeszcze kilka lat temu, z dokonaniami Krzysztofa Pastora można było obcować głównie na deskach zagranicznych teatrów. Od kilku lat mamy jednak szczęście oglądać jego pracę w Warszawie, m. in. spektakularny balet w warszawskim Teatrze Wielkim.

Jeszcze kilka lat temu, z dokonaniami Krzysztofa Pastora można było obcować głównie na deskach zagranicznych teatrów. Wybitny inscenizator i choreograf z Gdańska, od połowy lat 80. swą karierę rozwija przede wszystkim na Zachodzie. Po występach jako solista m.in. we Francji, związał się ze sceną Her Nationale Ballet. Dla holenderskiego teatru przygotował większość ze swoich głośnych inscenizacji. Jako choreograf pracował również dla amerykańskiego Washington Ballet, Baletu Australijskiego i Teatru Bolszoj z Moskwy.

Jego spektakle takie jak "Szostakowicz - Symfonia kameralna", "Kurt Weill"  czy "Detail IV" odbiły się szerokim echem w świecie współczesnego baletu. Po latach nieobecności Pastor powrócił na rodzime deski. Specjalnie dla warszawskiej Opery Narodowej przygotował wagnerowskiego "Tristana". Kontakt ze stołecznym Teatrem Wielkim zaowocował dłuższą współpracą. Gdański choreograf objął funkcję dyrektora sekcji baletu, przekształconej w autonomiczną jednostkę Polski Balet Narodowy.

Najnowszym dokonaniem inscenizacyjnym Pastora jest spektakl "I przejdą deszcze...". To kolejne po adaptacji "Trzeciej symfonii" oraz "Moving Rooms", spotkanie gdańskiego choreografa z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego. Tym razem podporządkowane tematyce polskości, powiązanym z nią emocjom i symbolice.

Sztuka, której tytuł nawiązuje do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, miała swą prapremierę 27 marca. Do głównej roli Pastor zaangażował Sergey'a Popova. 28- letni tancerz z Sankt Petersburga to wielka nadzieja tańca baletowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.