Facebook Google+ Twitter

"I przejdą deszcze..." w Teatrze Wielkim. Recenzja

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-02-12 14:15

Krzysztof Pastor, Henryk Mikołaj Górecki i tancerze Polskiego Baletu Narodowego udowodnili, że historia Polski może być inspiracją do wielkiego i ponadczasowego dzieła. Mowa tu oczywiście o spektaklu "I przejdą deszcze..."

 / Fot. mat. TeatruKrzysztof Pastor, Henryk Mikołaj Górecki i tancerze Polskiego Baletu Narodowego udowodnili, że Polska i Polacy mogą być inspiracją do wielkiego i ponadczasowego dzieła. Wykorzystali w tym celu psalm: "Beatus vir" op. 38 - na baryton solo, chór mieszany i wielką orkiestrę.

Ten wieloosobowy chór rozmieszczony w różnych partiach sceny i na różnych poziomach sali teatralnej, był swego rodzaju wprowadzeniem scen baletowych. Ilustracją trzech głównych sekwencji opowieści o umęczonej ojczyźnie, bezgranicznej ofiarności i bohaterstwie jej walecznych synów, były symfoniczne partie dzieła: "Quasi una fantasia" op. 78 na wielką orkiestrę smyczkową.

Dla kontrastu, oprócz scen w wykonaniu protagonisty, Rubiego Pronka oraz Dominiki Krzysztoforskiej, Aleksandra Liashenki i Maksima Woitiula, zaprezentowano utwory w żywszym tempie, jak np: "Kleines Requiem fuer eine Polka" op. 66 na fortepian i 13 instrumentów.

Teatr Wielki rozbrzmiewał piękną muzyką, a tancerze w sposób mistrzowski wykonywali figury wymyślone przez choreografa. Tak oto powstała wizja zniewolonego narodu i walczących o wyzwolenie ludzi. To przede wszystkim więźniowie obozów koncentracyjnych i uczestnicy powstania warszawskiego. Patronuje im Krzysztof Kamil Baczyński oraz jego walcząca słowem poezja. Krzysztof Pastor odtworzył przeżycia ludzi bez cytowania powszechnie znanych losów i faktów. Wskrzesił ich emocje, za pomocą tańca i świateł.

Ten baletowy spektakl uczy i zachwyca oraz do głębi porusza. Tu muzyka współgra z ruchem postaci dramatu scenicznego. Wszystko wywołuje potężne wrażenie i porywa widzów zauroczonych zachwycającą wizją Pastora. Zarówno jemu jak i tancerzom Polskiego Baletu Narodowego należą się za to wielkie brawa i uznanie.Balet Krzysztofa Pastora

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki
Inscenizacja i choreografia: Krzysztof Pastor
Dyrygent: Wojciech Michniewski, Marta Kluczyńska (24, 25, 28 IX, 14 X )
Przygotowanie chóru: Bogdan Gola
Dramaturg: Daniel Przastek
Aranżacja przestrzeni i projekt świateł: Bert Dalhuysen
Kostiumy: Yumiko Takeshima
Projekcje: Miguel Nieto
Asystent choreografa: Steven Etienne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@ Marek Bachorski-Rudnicki

Dzięki. Zapraszam do tych co będą i do tych co są ( może nie do wszystkich dotarłeś :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
3161
  • 3161
  • 13.02.2012 01:08

To bardzo rzadka umiejętność zawarcia w niewielkiej objętości tekstu istoty obejrzanego przedstawienia. Ta recenzja jak najbardziej odpowiada starej, dobrej, dziennikarskiej zasadzie: minimum słów - maximum treści"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznaniacy jak coś robią, to profesjonalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze czytam Twoje teksty z ogromną przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.