Facebook Google+ Twitter

"I przejdą d(r)eszcze". Recenzja spektaklu baletowego w Teatrze Wielkim w Warszawie

27 marca odbyła się premiera baletu "I przejdą deszcze" Krzysztofa Pastora z muzyką III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Pastor inspirował się wydarzeniami historycznymi i społecznymi w Polsce.

Dzięki uprzejmości serwisu wiadomości24.pl obejrzałam przedstawienie kilka dni po premierze. Na sztuce baletowej byłam po raz pierwszy, i choć "I przejdą deszcze" to szuka trudna w interpretacji, to nie zniechęciłam się do baletu.

Krzysztof Pastor, nota bene dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie, nie opowiedział konkretnej historii, ale przywołał wiele wydarzeń ważnych dla Polski. Obrazem jednego z nich był taniec artysty ubranego na biało pośród dwóch innych w czarnych trykotach; ta symboliczna scena wywoływała silne emocje.

Czytaj też: Wytańczmy historię. Balet Krzysztofa Pastora

Trudno to wydarzenie opisać słowami, każdy z widzów ma też zapewne inne przemyślenia. Kilka dni po spektaklu spotkałam pierwszego solistę Polskiego Baletu Narodowego Maksima Wojtiula, dzięki któremu zinterpretowałam sztukę w kontekście wydarzeń z historii Polski. Tytuł baletu jest frazą wyjętą z pięknego wiersza pt. "Deszcze" legendarnego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944), który zginął młodo w pierwszych dniach powstania warszawskiego.

Wielkie wrażenie zrobiła ma mnie tak zwana trójjedna chorea, czyli muzyka, śpiew i taniec. Dużym plusem była muzyka i śpiew na żywo. Taniec w deszczu zamykający sztukę bardzo mnie wzruszył. Polecam każdemu ten balet; warto przekonać się, że Polska ma wspaniałych solistów. Bardzo dziękuję za bilety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

warszawiak
  • warszawiak
  • 29.04.2011 15:51

Ale o co chodzi - dziwny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.