Facebook Google+ Twitter

I rym cym cym, i rach ciach ciach

...idziemy przez życie w podskokach. Uciesznie przebieramy nóżkami, stroimy głupkowate miny, wypowiadamy duby smalone. A powinno być dostojnie, rozsądnie, mądrze.

Niestety nie jest i chyba nie będzie. Szczególnie w mediach. Tu bowiem liczy się oglądalność i poczytność. Poczytność i oglądalność. Hasełko ukute i wypowiedziane z ogromnym wdziękiem przez posła Samobrony (!!!) Janusza Wójcika – "kasa, Misiu, kasa!" – jest hasłem obowiązującym.

Nie można się dziwić. Właściciele mediów nie prowadzą swojej działalności w poczuciu społecznej misji. Emitują programy radiowe i telewizyjne oraz wydają gazety dopóty dopóki płynie kasa. Recepta na zarobek (mniej lub bardziej godziwy) jest prosta: znajdź "znaną twarz" i przekonaj ją do pisania cyklicznych tekstów lub wypowiadania "dyrdymałków" na dowolny temat. Recepta sprawdza się tak dobrze, że w prasie, radiu i telewizji mamy zalew "gadających" lub "piszących głów". Owe "piszące" lub "gadające głowy" posiadają wszelkie predyspozycje, pozwalające na przyciągnięcie żądnej kontaktu ze sławą publiki. No może prawie wszystko. Nie posiadają bowiem z reguły... głowy. A ta jak wiemy służy do myślenia, artykułowania sądów. A więc do tego co rzeczywiście w mediach konieczne, ba! niezbędne. "Gadające głowy" posiadają jednak sylikonowe biusty imponujących rozmiarów, krągłe tyłeczki i długie nogi. Posiadają również ogromną siłę przebicia, zdolność do autoreklamy i wiele tupetu. Tupetu napisałem? O, to duży błąd. Powinno być bezczelności, która pozwala im zabierać głos w sprawach, o których pojęcia najmniejszego nie mają.

Nie powinienem oceniać innych, szczególnie tych, którzy osiągnęli sukces. To ja jestem przegrany, to ja nie potrafię znaleźć sobie miejsca w dzisiejszym świecie. Oni ulokowali się znakomicie. Świadczyć to musi, o tym, że wewnątrz "gadających głów" tkwią mózgi. I to mózgi bynajmniej nie jednokomórkowe i pozbawione zwojów. Oceniam jednak i kiedy trzeba krytykuję.

"Gadające głowy" stają się bowiem autorytetami w wielu sprawach, które mają wpływ na rozwój społeczeństwa, kraju, a niekiedy świata. Piosenkareczka, której zadaniem powinna być próba zbliżenia się choćby tonacją do muzyki ("na żywo" nie jest to możliwe) wydaje z siebie fałszywy głos na temat: polityki, życia społecznego. Kształtuje sposób zachowania, modę, poglądy. Efekty działań "edukacyjnych" szansonistki łatwo dostrzec i usłyszeć. Na ulicach spotykamy tysiące obscenicznych klonów gwiazdeczki, wykrzykujących słowa powszechnie uznane za niecenzuralne.

Girlaski miast podrygiwać w rytm muzyki rozpoczynają publiczną dyskusje. Podobnie aktorzy (ci z reguły mają jednak coś do powiedzenia), muzycy, malarze, rzeźbiarze i... politycy (nie omieszkam dodać: pożalsięboże politycy!). Bełkot z tego rodzi się niesłychany. Ale im głupiej, im bardziej prostacko - tym lepiej, czego dowodnym przykładem program "Jazda z Dodą" (dali jazda - komentuje zaprzyjaźniony doktor filologii, zatrudniony jako cieć w jednym z wydawnictw prasowych).

Profesor Kotarbiński nie podskakiwał uciesznie przed kamerą, nie wdawał się w "rozmówki" o wdziękach Maryni. Nie musiał...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ale czy my tutaj wszyscy - Użytkownicy W24 - nie jesteśmy takimi gadającymi głowami? ;) Czasem widać trochę więcej, ale nie wnikam, czy to biusty sylikonowe, czy też może botoksowe twarze ;)

Dodam też jeszcze, że często zdarza się tak, że ktoś nie mający o czymś pojęcia, nie znający tematu a może nawet go nie rozumiejący sypnie słowem-kluczem... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dziękuję za tę odtrutkę. :-)
Ty, Andrzeju :-), też masz ten komfort, że nie musisz… o wdziękach Maryni.

Poczytność i oglądalność, oglądalność i poczytność, poczytność i oglądalność…

Aż się boję myśleć, jak jest w liczących się redakcjach, w których płaci się za artykuły?
Naczelny krzyczy: Bez trupa… z silikonowym biustem mi tu nie wracać!?
A przyjmując do pracy, pyta: W jakich… zaskakujących kombinacjach zastosuje pan/ pani słowa-klucze, obrazy-klucze?

I rym cym cym…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ah, gdzież to bywał kolega Nadredaktor ? Stęskniłem się bardzo. Nareszczie znów coś swojskiego do poczytania. Brawo !!! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo trafił pan Andrzej w sedno, zresztą jak zwykle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomite. Smakowite,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.