Facebook Google+ Twitter

I ty możesz czytać starodruki - powstaje cyfrowa biblioteka

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-12-04 07:57

Politechnika Gdańska włączyła się do amerykańskiego projektu stworzenia w internecie potężnej światowej biblioteki cyfrowej.

fot. Dziennik BałtyckiPomysł Amerykanów jest prosty: dają wybranym uczelniom na świecie specjalistyczne skanery, przystosowane do pracy nawet z najcenniejszymi księgami. Uczelnie wykonują cyfrowe kopie swoich książek, skanują też dzieła z bibliotek miejskich czy naukowych i wrzucają je pod konkretny adres w sieci. Za trzy lata pod tymże adresem ma być dostępnych kilka milionów książek.

Do amerykańskiego projektu przyłączyły się już uczelnie z Indii i Chin. Parę dni temu pięć specjalistycznych skanerów trafiło do Polski. Oprócz Politechniki Gdańskiej, otrzymały je: Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W piątek symbolicznie skanując kartę cennej księgi ze zbiorów PG, rektor, prof. Janusz Rachoń, uroczyście rozpoczął wielkie skanowanie księgozbioru uczelni. Na początek szkoła chce wrzucić do sieci kilkadziesiąt tysięcy swoich najcenniejszych ksiąg. Skany trafią najpierw na stronę PG (www.wbss.pg.gda.pl), a potem zostaną przesłane do twórcy projektu - Carnegie Mellon University w Pittsburghu.

Wyjątkowy skaner

Zeskanowanie jednej strony formatu A4 zajmuje temu urządzeniu cztery sekundy, przy czym światło skanera jest o wiele mniej intensywne, niż np. kserokopiarki czy tradycyjnego skanera. Dzięki temu papier niemal nie odczuwa niekorzystnego działania światła.

Głowica skanera umieszczona jest nad, a nie pod, blatem, na którym kładzie się książką. W ten sposób wystarczy tylko przewracać strony leżącej książki, nie trzeba jej za każdym razem odwracać zapisanymi stronami w dół, jak to się dzieje w zwykłych skanerach.

W skanerze znajduje się ruchome lusterko, które ustawia się równolegle do skanowanej strony, nie trzeba też więc na siłę rozkładać książek na płasko, co mogłoby je zniszczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Fundacja TP uruchamila program dla utalentowanych studentow uczelni technicznych. 200 stypendiów po 10 tys PLN [tysiac miesiecznie] oraz notebooki wysokiej klasy wraz z oprogramowaniem czekają na studentów kierunków teleinformatycznych 3 oraz 4 roku. Więcej szczegółów na stronie TPSA: http://www.fundacjagrupytp.pl/polskietalenty/generic.php?catId=17 Warto zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. W tytule cyfrę (*cfrowa*) przekręciło...
2. Może ktoś wyjaśni to kopiowanie w aspekcie prawa autorskiego - czy mogę skopiować stronę i zamieścić na W24 podczas omawiania tekstu, ilustracji itp.? Autorem reprodukcji jest osoba podkładająca książkę pod skaner czy maszyna?
3. *Pomysł Amerykanów jest prosty: dają wybranym uczelniom na świecie* - dają? Dawniej słyszałem o pomocy różnych krajów, a potem okazywało sie to oprocentowanymi kredytami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.