Facebook Google+ Twitter

I Ty możesz zostać ambasadorem Bałtyku

Martwi Cię obecny stan Bałtyku, ciągłe zanieczyszczanie jego wód i niewystarczająca ochrona zamieszkujących go stworzeń? Wejdź na stronę www.cycling-recycling.eu, podpisz się pod "Dekologiem Bałtyckim" i zostań ambasadorem Bałtyku.

I Ty możesz zostać ambasadorem Bałtyku. / Fot. http://www.cycling-recycling.eu/Dekolog Bałtycki to dziesięć przykazań, które powinny zostać zaakceptowane i wdrożone przez wszystkie kraje nadbałtyckie, aby uratować wody naszego morza i przyczynić się do ochrony żyjących w nim stworzeń. Dekolog będzie promowany już w czasie najbliższych wakacji, między 1 lipca a 31 sierpnia, kiedy to ruszy projekt Cycling - Recycling, czyli rowerowa przejażdżka wzdłuż brzegów Bałtyku.

Pomysłodawcą akcji jest Dominik Dobrowolski, który na stronie internetowej www.cycling-recycling.eu stara się promować hasła recyklingu i niezaśmiecania Bałtyku. Niebawem akcja zostanie nagłośniona także w mediach, a hasła Dekologu - przetłumaczone na języki obce i przekazane przedstawicielom rządów, samorządów i poszczególnych organizacji. Do tej pory patronaty nad projektem objęli m.in. prezydenci Gdyni i Szczecina oraz Polski Komitet Olimpijski.

Rowerowej wyprawie przyświecać będzie szczytny cel - ma ona pokazać, jak w krajach nadbałtyckich realizowana jest misja ochrony Bałtyku, a także zachęcić tamtejszych mieszkańców do większego zainteresowania się losami naszego wspólnego morza. Na stronie internetowej akcji będzie można na bieżąco śledzić trasę i poczytać o tym, co jej uczestnicy zastali na miejscu. Do wyprawy przyłączyć się może każdy - nawet, jeśli zechce pokonać zaledwie kilka kilometrów. Z uczestnikami rowerowej wycieczki będzie można spotkać się 1 lipca w Gdyni, skąd wyruszają w drogę, bądź 31 sierpnia w Szczecinie, gdzie trasa zostanie zakończona.


A oto dziesięć podstawowych haseł Dekologu Bałtyckiego:

1. Ograniczenie stosowania nawozów azotowych i fosforowych w rolnictwie.
2. Zakazanie stosowania detergentów z fosforanami w gospodarstwach domowych.
3. Wyznaczenie i uzyskanie 90 proc. poziomu odzysku i recyklingu odpadów.
4. Zatrzymanie procederu zrzucania do Bałtyku ścieków ze statków i jachtów; rozbudowa we wszystkich portach urządzeń służących do odbierania ścieków oraz jednoczesne nakładanie wysokich kar na statki i jachty zrzucające ścieki do Bałtyku.
5. Zatrzymane połowów wszystkich zagrożonych wyginięciem gatunków bałtyckich ryb oraz dostosowanie połowów innych ryb do poziomu, kiedy ich populacje odnowią się, gwarantując ich samoodtwarzanie i przetrwanie.
6. Utworzenie rezerwatów morskich na Bałtyku wyłączających eksploatację przez człowieka i służących zachowaniu bioróżnorodności ekosystemu morza oraz odbudowie zasobów ryb, ochronie ssaków - fok i morświna.
7. Ograniczenie oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu tankowców na obszarze Bałtyku, tworzących coraz większe zagrożenia katastrofą ekologiczną.
8. Obrona siedlisk nadmorskich - wydm, zatok, trzcinowisk, plaż przed niszczeniem przez działalność budowlaną, przemysłową i turystyczną człowieka.
9. Przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się gatunków inwazyjnych w wyjątkowo wrażliwym Morzu Bałtyckim.
10. Wprowadzenie we wszystkich krajach nadbałtyckich prawnych i organizacyjnych rozwiązań powyższych problemów.

Każdy z nas może przyłączyć się do akcji. Wystarczy odwiedzić stronę www.cycling-recycling.eu, złożyć swój podpis pod Dekologiem Bałtyckim i zostać tym samym ambasadorem Bałtyku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.05.2010 15:23

Od teorii do praktyki droga daleka, ale najważniejsze, że coś się w tym kierunku czyni. Dlatego artykuł zasługuje na duży (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram wszystkie akcje związane z ochroną środowiska. Na szczęście te najmłodsze pokolenia w (Hiszpanii i Niemczech) uczy się już w przedszkolu co znaczy chronić środowisko. Miejmy nadzieję, że przyszłość naszej planety nie rysuje się aż tak czarno. Nie wiem jak w Polsce wygląda ta edukacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku przyłapałem oczyszczalnię ścieków na zrzucaniu osadów z oczyszczania. Jedna taka operacja to kilkadziesiąt ton śmieci idzie prosto do morza. Po drodze ryba nie ma szansy przeżycia. Akcja została przeprowadzona w dniach 01-01-2010 i 02-01-2010, wtedy, kiedy wszyscy są zmęczeni po zabawie sylwestrowej.<a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

chciałbym wierzyć, że świadomość nasza dzięki tego typu akcjom będzie rosła i chęć do przyswojenia tych podstawowych dziesięcu haseł zaistnieje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.