Facebook Google+ Twitter

I Ty możesz zostać bankierem

Któż z nas będąc dzieckiem nie marzył, aby w przyszłości zostać bankierem, mieć swój własny bank i zarabiać krocie na pożyczaniu innym pieniędzy? Teraz każdy z nas będzie miał możliwość zrealizować swoje marzenie.

Na fali popularności WEB 2.0 powstają pierwsze krajowe serwisy WWW, typu "social lending", które wprowadzą na polski rynek ciekawą usługę, stanowiącą niezwykle atrakcyjną alternatywę dla pożyczek gotówkowych, tradycyjnych kredytów konsumenckich, funduszy inwestycyjnych czy lokat bankowych. Ideą „social lending” jest umożliwianie udzielania pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi bez pośrednictwa instytucji finansowych.

Nowe serwisy mają opierać się na zasadach znanych z projektów Zopa oraz Prosper, nazywanych przez użytkowników "społecznościowymi bankami". Zasada ich działania jest banalna: jeżeli ktoś potrzebuje pieniędzy lub ma ich nadmiar i chce je zainwestować, rejestruje się na zopa.com lub prosper.com i ogłasza kwotę jaką chce pożyczyć. Po znalezieniu odpowiadającej oferty zarejestrowani użytkownicy serwisu uzgadniają pomiędzy sobą warunki udzielenia pożyczki (kwota, procent, okres spłaty) i zawierają umowy cywilno-prawne. O wszystkim decydują sami zainteresowani. Serwis natomiast zarabia pobierając ustaloną prowizję od każdej udzielonej pożyczki.
 / Fot. Screen ze strony http://uk.zopa.com/ZopaWeb/
Pierwszym polskim projektem jest Monetto, nad którym pracuje zespół specjalistów zarówno z segmentu finansowego, jak i internetowego. Projekt ten powstaje w ramach inwestycji IIF Seed Fund - twórcy i inwestora m.in. Comarch czy MojeRachunki. Strategicznym partnerem Monetto został zaś lider bankowości elektronicznej w Polsce - mBank, co niewątpliwie przyśpieszy rozwój oraz uwiarygodni serwis w oczach przyszłych klientów.

Jak pokazują dane Zopa (pierwowzór „social lending”), najlepsi pożyczkobiorcy mogą liczyć na oprocentowanie znacznie niższe niż w bankach, czy u niezwykle kosztownych pośredników finansowych. Pożyczkodawcy zaś inwestujący swoje fundusze za pośrednictwem platformy uzyskają niezwykle atrakcyjne oprocentowanie powierzonych przez nich środków.

Kolejnym projektem typu „social lending” będzie serwis, który powstanie na bazie Finansowo.pl, czyli serwisu aukcyjnego z kredytami i pożyczkami. Wdrożenie planowane jest już na początku 2008 roku.

Obie platformy internetowe będą umożliwiały wzajemne kojarzenie osób prywatnych celem udzielania sobie pożyczek finansowych, oprocentowanych na dużo lepszych warunkach niż te oferowane przez sektor bankowy czy instytucje parabankowe, przy wykorzystaniu mechanizmów społecznościowych WEB 2.0. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to obie firmy zapewniają, że użytkownicy dysponować będą pakietem ochrony oraz możliwościami ubezpieczeń transakcji.

Nadal zagadką pozostaje sposób zawierania umów. Polskie prawo dopuszcza przy zawieraniu umów cywilno-prawnych tzw. podpis elektroniczny. Z pewnością przy obecnych kosztach wynoszących około 300 zł rocznie, nie będzie cieszył się on wśród osób prywatnych zbyt dużą popularnością. Inaczej sprawa wygląda w przypadku firm, które już w lipcu 2008 roku zostaną zobligowane do rozliczania się z ZUS-em za pomocą podpisu elektronicznego. Jednak idea WEB 2.0 nie powstała z myślą o integracji firm, tylko osób prywatnych.

Na koniec warto również zwrócić uwagę na konieczność rozliczania się z urzędem skarbowym. Pożyczkodawca, który za pośrednictwem któregokolwiek z serwisów zainwestuje swoje środki, będzie musiał odprowadzić podatek od uzyskanego dochodu. Również pożyczkobiorca będzie zobligowany do odprowadzenia 2% podatku od wartości transakcji w ramach tzw. czynności cywilno-prawnych.

Miejmy nadzieję, że minusy nie przyćmią nam plusów, jakimi niewątpliwie są nowe możliwości pozyskania taniego kapitału oraz ulokowania naszych oszczędności.

Żródła: IIF; Zopa, Rzeczpospolita


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

1. Podoba mi się ten pomysł:). Dlaczego "mimo prawa"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze chciałem być bogatym ! A jestem biednym:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.