Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24134 miejsce

I Ty możesz zostać "policjantem". Wystarczy tylko...

Na jednym ze znanych portali aukcyjnych, bez problemu można kupić falsyfikat policyjnej odznaki z numerem funkcjonariusza, do złudzenia przypominający oryginał.

 / Fot. Print screen ze strony portalu aukcyjnegoWielu sprzedających jako gratis dorzuca także opatrzony napisem Policja, skórzany pokrowiec na "blachę".

Pokrowiec można także kupić osobno już od 30,00 złotych, tak jak inne atrybuty mundurowych np. kamizelki odblaskowe z napisem "Policja" (ok. 60 zł), pałkę policyjną (ok. 60 zł) oraz masę innych "gadżetów". Jeszcze kiedyś zarezerwowanych wyłącznie dla czynnych funkcjonariuszy służb mundurowych.

Cena za jaką można w tej chwili nabyć podróbkę policyjnej "migawki", waha się od 100,00 do 250,00 złotych (niektórzy sprzedawcy twierdzą, że oferują oryginalne odznaki). Sprzedający "rozgrzeszają" się, powołując się na przepisy, cytat z jednej z takich aukcji:

"...UWAGA: Przedmiot sprzedaję tylko i wyłącznie do użytku kolekcjonerskiego! Zgodnie z prawem wszelkie próby podawania się za funkcjonariuszy publicznych, są zagrożone karą grzywny albo karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 227. kodeksu karnego), a publiczne noszenie zastrzeżonej odznaki zagrożone jest karą aresztu albo grzywny (art. 61. kodeksu wykroczeń)...".

Sprzedający odżegnują się także od ponoszenia jakiejkolwiek ewentualnej odpowiedzialności za używanie odznaki niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Produkcja, handel i posiadanie (dla celów kolekcjonerskich) emblematów policyjnych, nie jest w Polsce zabronione prawem. Zakazane jest za to posługiwanie się nimi przez osoby nieuprawnione.

Handel towarami z "tej" półki trwa już od kilku lat i dotychczas władza nie zdołała zająć się prawnym uregulowaniem, wydawałoby się, bardzo problematycznej kwestii. Bowiem za bezprawne posługiwanie się "blachą" i podawanie za funkcjonariusza publicznego (w myśl kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, jak wyżej podano), grozi sąd grodzki i kara grzywny lub kara do roku więzienia.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kajdanki, zdaje się, już dawno przestały być atrybutem policji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mając lżejszą "blachę" można trafić tylko przed sąd grodzki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.