Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12643 miejsce

"I ty możesz zostać świętym Mikołajem". W Sosnowcu dzieci pomagają dzieciom

Mikołajkowy nastrój, którego doświadczaliśmy kilka dni temu sprawia, że wielu ludzi odczuwa szlachetną potrzebę obdarowywania różnych osób ze swojego otoczenia.

Wiek nie ma tu znaczenia, bowiem czynienie dobra pod taką postacią nie wyznacza granic wiekowych. Najpiękniej jest jednak wtedy, gdy ci najmłodsi, którzy mają otwarte serduszka pragną dać coś, co jest bezcenne. Dostrzegają wokół siebie potrzebujących ludzi i po prostu, najzwyczajniej w świecie, dobrowolnie im pomagają.

Doskonałym przykładem może być tutaj to, co nieprzerwanie, od 11 lat, ma miejsce w jednej z sosnowieckich podstawówek. Co roku w grudniu w Szkole Podstawowej nr 23 odbywa się uroczysty Wieczór Teatralny, któremu od początku przyświeca hasło: „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Wspomniana impreza odbyła się 2 grudnia, późnym popołudniem. Było to kolejne charytatywne przedsięwzięcie, z którego dochód od wielu lat przeznaczany jest na konto szkolnego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pozwala ono na dofinansowanie różnorodnych, ale bardzo istotnych potrzeb dzieci z rodzin najuboższych.

Uczniowie i nauczyciele pomagają, tworząc sztukę na niezwykle wysokim poziomie. Tym razem przygotowali piękny spektakl zatytułowany „O młodości, która dodaje skrzydeł i miłości co je podcięła”.

Autorski scenariusz przedstawienia, oparty na motywach „Przygód Piotrusia Pana”, napisała i zrealizowała polonistka Agnieszka Zaręba-Furgol we współpracy z inną nauczycielką, p. Agatą Pawlik.

Widzowie w nieomal magiczny sposób zostali przeniesieni do Nibylandii. Wprowadzeni w bajkowy klimat za pośrednictwem romantycznych dźwięków pianina byli świadkami przemiany, jaka dokonała się w jednym z głównych bohaterów historii, którego Piotruś Pan zamienił w dziecko i oprowadził po swojej „cudownej krainie” pełnej muzyki, wróżek, motylków, syrenek, piratów, niegrzecznych dzieci i… Indian.

Publiczność podziwiała doskonałą paradę kolorowych młodych aktorów z klas trzecich i czwartych, a ponadto obejrzała teatr cieni w wykonaniu chętnie powracających do podstawówki absolwentów, oraz symboliczny pokaz tańca przygotowany przez piątoklasistki.

Spektakl uzupełniony został doskonale dopasowaną oprawą muzyczną przygotowaną przez p. Marię Kokot, która opiekowała się szkolnym chórem „Wesołe nutki” oraz uczniami grającymi na dzwonkach chromatycznych. Młodzi aktorzy wykazali się wyjątkowymi zdolnościami artystycznymi, tanecznymi i wokalnymi.

Dodatkową atrakcją były wspomniane już występy absolwentów, chętnie wracających do szkoły, w której stawiali swe pierwsze aktorskie kroki. Tego wieczoru goście spędzili cudowny czas, zatopieni w zieleni, kolorach kwiatów i barwach tęczy, wśród wielkich owadów. Zdawać by się mogło, że spełniły się wszystkie dotychczasowe marzenia o powrocie do uroków beztroskiego dzieciństwa. Było to możliwe także dzięki pięknej dekoracji, przygotowanej przez zespół nauczycieli pod kierunkiem p. Marioli Fornal.

Licznie zgromadzona publiczność poddając się urokowi widowiska, urzeczona stworzonym nastrojem, nagrodziła twórców tego niezapomnianego spotkania gromkimi brawami i słowami uznania, czemu dała wyraz licznymi wpisami do szkolnej kroniki. Wielu z gości opuściło imprezę z zakupionymi w szkolnej galerii ciekawymi pracami plastycznymi o tematyce świątecznej, wykonanymi przez uczniów tejże szkoły. W przerwie widzowie mogli udać się do świątecznie udekorowanej Mikołajowej kawiarenki, gdzie można było nabyć coś do picia oraz zjeść pyszne ciasto przygotowane przez rodziców. Przechadzając się szkolnym korytarzem goście mogli nabyć egzemplarz szkolnej gazety z ciekawymi dodatkami, a także zapoznawali się z wieloma akcjami charytatywnymi, jakie realizowane są na terenie placówki.

Następnego dnia szkołę, mimo niesprzyjającej aury, odwiedziły dzieci z sosnowieckiego hospicjum. Podczas tej wizyty niezwykli goście obejrzeli powtórzony z dnia poprzedniego spektakl, a także zostali obdarowani upominkami z rąk samego świętego Mikołaja. Uczniowie i nauczyciele z tej szkoły już od kilku lat współpracują z akcją „Pola nadziei”.

Imprezy organizowane w „Szkole Radości”, bo od dłuższego czasu takim mianem określa się tę szkołę, pokazują w jak ciekawy sposób można zaprezentować środowisku umiejętności uczniów i ich nauczycieli. Całość dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, widoczne ogromne zaangażowanie oraz wspaniała współpraca uczniów i ich opiekunów sprawiają, iż
z roku na rok coraz więcej osób pragnie uczestniczyć w tej uroczystości.Jest to ogromne uznanie i wyraz szacunku dla kadry szkoły i dzieci, bez których nie udało by się osiągnąć takiego efektu.

Pani Dyrektor Bożena Zawada i wicedyrektor Marzena Bobula zaprosiły serdecznie wszystkich uczestników spotkania na kolejne Wieczory Teatralne, podczas których każdy może, choć na chwilę, stać się św. Mikołajem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szymm
  • Szymm
  • 13.12.2010 19:29

Szkoda, że mnie tam nie było... ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.