Facebook Google+ Twitter

"I Warszawa nie zawiodła" - plenerowa wystawa na Krakowskim Przedmieściu

To plenerowa wystawa poświęcona bitwie warszawskiej 1920 roku. Od dziś można ją oglądać na Krakowskim Przedmieściu (róg ulicy Traugutta).

Józef Piłsudski i Józef Haller / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski_and_J%C3%B3zef_Haller_after_victory_in_battle_of_Warsaw_in_1920.png&filetimes Tytuł wystawy został zaczerpnięty z wypowiedzi marszałka Józefa Piłsudskiego udzielonej „Kurierowi Porannemu” w maju 1921 r. W ten sposób marszałek określił zaangażowanie warszawiaków podczas bitwy warszawskiej.

Na wystawie prezentowane są materiały przekazane przez ofiarodawców z kliku miast. Jak podaje serwis TVN Warszawa w znacznej części prezentowane są po raz pierwszy. Wśród nich znajdują się m.in. unikatowe dokumenty dotyczące obrony Warszawy czy nie publikowane wcześniej fragmenty wspomnień i dzienników żołnierzy. Jeden z ofiarodawców przekazał dzienniczek szkolny ucznia klasy IB z roku szkolnego 1913/1914.

Jak zapewniają twórcy wykorzystane zostały różne materiały. Podczas ekspozycji będzie można obejrzeć fotografie, plakaty obwieszczenie odezwy i mapy.

Archiwum Państwowe wyszło na przeciw oczekiwań internautów i ekspozycję można obejrzeć również nie wychodząc z domu pod tym adresem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.