Facebook Google+ Twitter

I zjazd tuzów książkowego designu

I edycja polsko-brytyjskich wykładów "Projektowanie książek" zgromadziła 13 grudnia, w niedużej auli Collegium Nobilium, tłumy studentów grafiki oraz osób zajmujących się zawodowo typografią, ilustracją czy wyglądem książki.

 / Fot. Fragmenst serwisu www Instytutu KsiążkiWprawdzie kiepskim pomysłem było rozpoczęcie samej konferencji od wylewnych podziękowań za organizację, kiedy sala wręcz pękała w szwach, a spora część zainteresowanych musiała siedzieć na schodach czy na podłodze. Na szczęście wszelka niewygoda została wynagrodzona przez wysoki poziom merytoryczny wykładów. Organizatorzy: Instytut Książki i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), zadbali o poziom imprezy. Wśród zaproszonych specjalistów znaleźli się między innymi: projektant czcionek, ekspert w typografii, pisarz i wydawca – Gerry Leonidas (uniwersytet w Reading, Anglia), założyciele i redaktorzy kwartalnika projektowego „2+3D” – Jacek Mrowczyk i Kuba Sowiński (ASP, Kraków), Yadzia Williams (North Wales School of Art and Design, Walia) oraz Lech Majewski (ASP, Warszawa).

Leonidas, prawdziwa osobowość mikrofonu, dał świetny edukacyjny wykład pt. „Book design in transition: a threat or an opportunity for designers?”. Dotyczył głównie jego pracy w Reading, fenomenu e-książek, literatury i gazet online (Project Gutenberg, JSTOR) oraz elektronicznych tabliczek do ich czytania. Panowie z „2+3D” zorganizowali prezentację „Projektant vs. wydawca”. Sowiński skupił się na specyfice pracy grafika nad książką: może on być grafikiem-ukrytym wydawcą, grafikiem-współtwórcą bądź grafikiem do wynajęcia. Mrowczyk zaś zaprezentował przykłady własnych realizacji książkowych, swoje eksperymenty graficzne i krój dziełowy, nad którym aktualnie pracuje. Yadzia Williams w wykładzie „Contemporary Picture Book Design and Production”, mówiła o specyfice ilustrowania książek dla dzieci i pokazywała wiele obrazków z popularnych ostatnio w Anglii pozycji. Na koniec odbyła się prezentacja „Copyright Majewski”, w której Lech Majewski zaprezentował swój dorobek artystyczny, okraszając go żartami i ciekawostkami.

Wszystko zostało podane treściwie, ciekawie i w przystępnej formie. Mam nadzieję, że organizatorzy wezmą pod uwagę liczbę przybyłych osób na I edycję i następnym razem zorganizują większą salę. Na kolejnej edycji (już wiosną) z chęcią przecież pojawią się nie tylko studenci czy graficy, ale też osoby po prostu lubiące obcować z piękną książką i chcące poznać parę sekretów jej przygotowywania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Oj chłopcy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Drobna uwaga: Czemu w tekście nie wzmianki w jakim mieście miała impreza? Można uznać, że czytelnik jest wykształcony i wie, w jakim mieście jest Collegium Nobilium, ale nie można w taka podstawowej kwestii kazać czytelnikowi myśleć.

2. Podoba mi się określenie "książkowy design". Jest bardzo obrazowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Maćku, rozumiem, że żałujesz, że nie było tam Marty? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informację! Szkoda, że mnie tam nie było...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.