Facebook Google+ Twitter

I Zlot Andrzejów w Łodzi

30 listopada o godzinie 17 w Galerii Łódzkiej rozpocznie się I Zlot Andrzejów. Przybyli na imprezę obejrzą występy trzech Andrzejów – Rosiewicza, Dyszaka i Janeczki. Po koncercie przewidziane jest zwiedzanie Łodzi.

Jedno z dwóch głównych wejść do Galerii Łódzkiej. / Fot. Mirosława KasowskaChociaż impreza przewidziana jest głównie jako akcja marketingowa galerii, to głównym elementem świętowania tych imienin ma być uroczysta kolacja w Wiśniowej Górze, miejscowości położonej nieopodal Łodzi. Zgromadzeni będą mogli tam spędzić też noc. Następnego dnia – 1 grudnia, po powrocie do Łodzi ma być kontynuowane zwiedzanie miasta. Zjazd zakończy się w południe. Impreza organizowana jest przez Galerię Łódzką i Fundację Jagiełło.

Andrzeju, Andrzeju...


Andrzej to jedno z najpopularniejszych imion męskich noszonych w Polsce. W 2004 roku znalazło się na drugim miejscu pod względem występowania wśród imion męskich (zajmuje czwarte miejsce wśród imion w ogóle), a w roku 2003 na miejscu trzecim. Pochodzi od greckiego imienia będącego zdrobnieniem od imion złożonych zawierających wyraz aner – "człowiek, mężczyzna" (inne źródło tłumaczy je też jako: "dzielny, mężny"). Nosił je jeden z apostołów. Imię to występuje także w Biblii.

Andrzej obchodzi imieniny 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 2 lutego, 4 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja (dzień śmierci św. Andrzeja Boboli), 17 maja, 25 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 21 lipca, 19 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada, 30 listopada (św. Andrzeja Apostoła) i 10 grudnia. Ale to właśnie z imieninami obchodzonymi 30 listopada związane jest święto „Dzień św. Andrzeja” oraz tzw. Andrzejki.

Przysłowia i powiedzenia


Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

A może Czytelnicy znają jakieś przysłowia związane z tym imieniem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.