165873 miejsce

IAAF Londyn: świetny Majewski, słaba Chojecka

Lidia Chojecka nie zdołała wywalczyć minimum olimpijskiego na 1500 m podczas mityngu w Londynie. Miłą niespodziankę sprawił Tomasz Majewski, zajmując trzecie miejsce w konkursie pchnięcia kulą. W sobotę drugi dzień zawodów.

Chojecka przez długi czas prowadziła na 1500 m, ale na ostatnim okrążeniu wyraźnie zabrakło jej sił i ukończyła bieg na dalekim miejscu. Słaby czas 4:13,63 jest znacznie gorszy od minimum olimpijskiego (4:07,00), o które polska zawodniczka wciąż walczy. Ostatnią szansę będzie miała we wtorek, podczas zawodów w Monaco.

Z kolei Majewski od początku konkursu radził sobie bardzo dobrze, a w ostatnim rzucie uzyskał aż 20,97 m. To nowy rekord życiowy Polaka, który już raz błysnął w tym roku, zdobywając brązowy medal na halowych MŚ w Walencji. W piątek w Londynie lepsi od niego okazali się tylko Amerykanie: Reese Hoffa (21,13) i Adam Nelson (21,07).

Lider światowych list nie pojedzie na igrzyska

Pierwszy dzień mityngu IAAF Super Grand Prix w Londynie nie obfitował w dobre rezultaty. Jedynie Rosjanin Andrej Silnow uzyskał w skoku wzwyż najlepszy tegoroczny wynik na świecie (2,38 m). Warto dodać, że zabraknie go podczas igrzysk w Pekinie, gdyż nie zmieścił się w olimpijskiej reprezentacji Rosji.

Zgodnie z zapowiedziami, ciekawą walkę stoczyły w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa (Rosja) i Jennifer Stuczynski (USA). Amerykanka po zrzutce na 4,93 m próbowała jeszcze przenosić poprzeczkę na kolejne wysokości, by postraszyć rywalkę, atakowała nawet rekord świata; ostatecznie jednak zakończyła konkurs z wynikiem 4,87. Isinbajewa, pewna zwycięstwa po zaliczeniu 4,93, też usiłowała skoczyć 5,04, jednak nie udała jej się ta sztuka. Trzecie miejsce zajęła Anna Rogowska, która skoczyła 4,65. Taką samą wysokość zaliczyły też dwie inne zawodniczki, ale to Polka miała najmniej zrzutek w poprzednich próbach.

Źle ustawione płotki

Bieg na 100 m bez większych problemów wygrał Asafa Powell (Jamajka) w czasie 9,96 s. Gospodarzy ucieszyły natomiast wyniki trójskoku, w którym 17 m przekroczyli tylko trzej brytyjscy zawodnicy. Najlepszy okazał się Phillips Idowu (17,42 m).

W akcji mogliśmy też zobaczyć polską sztafetę 4x100 m kobiet, która zajęła szóstą pozycję (43,95 s). Zwyciężyła, choć nie bez problemów, sztafeta amerykańska (42,61), startująca w najsilniejszym składzie.

Do niecodziennej sytuacji doszło w biegu na 100 m ppł kobiet, zaliczanym do czwórboju. Trzeci rząd płotków ustawiono zbyt daleko, na linii przeznaczonej dla biegu mężczyzn, przez co kilka zawodniczek nie ukończyło konkurencji. Bieg został powtórzony po kilkudziesięciu minutach.

W sobotę drugi dzień mityngu. Spośród Polaków startować będą m.in. Marek Plawgo i Anna Jesień (obydwoje 400 m ppł). Bardzo ciekawie zapowiada się bieg na 100 m kobiet, w którym zmierzą się najlepsze sprinterki świata z USA i Jamajki.

Wyniki mityngu oraz listy startowe na sobotę są dostępne na oficjalnej stronie IAAF.