Facebook Google+ Twitter

Ibarretxe zostanie lehendakari po raz czwarty?

1 marca 2009 odbędą się wybory autonomiczne w Kraju Basków. Ówczesny lehendakari hiszpańskiego regionu autonomicznego będzie kandydatem z ramienia PNV po raz czwarty.

 / Fot. ScreenJuan Jose Ibarretxe będzie po raz czwarty kandydatem Partido Nacionalista Vasco na lehendakari (prezydenta Kraju Basków) w autonomicznych wyborach, które odbędą się 1 marca 2009 roku. Data ta zbiegnie się z wyborami w Galicji.

Wśród rywali Ibarretxe znajdą się starzy kandydaci, jak Patxi Lopez (PSE) - najważniejszy konkurent startujący po raz drugi i Javier Madrezo (EB) kandydujący do wyborów po raz piąty. Nowych kandydatów wystawią partie PP i EA - odpowiednio Antonio Basagoiti i Unai Ziarreta.

Ibarretxe po raz pierwszy na lehendakari wybrany był w styczniu 1999 roku. Pierwsza kadencja łączyła się z podpisaniem paktu z Estelli i legislaturą z Euskal Herritarok, które zostały unieważnione po zerwaniu zawieszenia broni przez ETA.

Najważniejszymi wydarzeniami za drugiej kadencji było przedstawienie kontrowersyjnego Planu Ibarretxe, mającego doprowadzić do praktycznie pełnej autonomii Kraju Basków oraz delegalizacja partii Batasuna, postrzeganej jako ramię polityczne ETA. Druga kadencja lehendakari Ibarretxe zakończyła się półtora roku przed planowanym jej końcem, kiedy władze były zmuszone do rozpisania nowych wyborów.

Ibarretxe wygrał również trzecie starcie o fotel lehendakari i sprawuje władzę do dziś. Socjaliści i PP mówią głośno o “koniecznych zmianach”.


Źródło: elmundo.es

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.