Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13348 miejsce

IBM zaprezentował najmniejszą kreskówkę na świecie

Nanofilm, film atomowy czy "węglówka" w odróżnieniu od tradycyjnych kreskówek jest niezwykłym przykładem zastosowania skaningowego mikroskopu tunelowego. "Chłopiec i jego atom" zostali odnotowani w Księdze rekordów Guinessa.

Skaningowy mikroskop tunelowy (STM - Scanning Tunneling Microscope) stworzono pod szyldem IBM w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Gerd Binnig i Heinrich Rohrer otrzymali za swój wynalazek Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1986r. "Boy And His Atom" - najmniejszy film animowany na świecie; IBM 2013 IBMblr.tumblr/CC3.0 / Fot. IBMblr.tumblr Zastosowanie mikroskopu STM nie jest jednak w przypadku realizacji filmu żadnym przełomem w świecie nauki, co zaznaczają twórcy kilkudziesięciosekundowego "Chłopca i jego atomu". Zamiarem autorów niezwykłego dzieła jest popularyzowanie nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży oraz zaprezentowanie możliwości ośrodków badawczych i laboratoriów firmy IBM.

Andreas Heinrich z IBM Almaden Research Center w San Jose (Kalifornia, Stany Zjednoczone) cytowany przez USA Today: "Musieliśmy wiele nauczyć się o tych wszystkich ruchach atomów i chcieliśmy przedstawić to szerszej publiczności". Najmniejszy film świata jest dowodem wysokiego stopnia rozwoju nanotechnologii. Obejrzenie sekwencji 242 klatek jest możliwe dopiero po powiększeniu o 100 milionów razy mikroskopem STM. Rozmiary takich klatek można odnieść w porównaniu do ludzkiego włosa. Na jednym włosie zmieściłoby się około tysiąca takich pojedynczych obrazków.

Zabawa atomami węgla znalazła się w Księdze rekordów Guinessa. Najmniejszy film na świecie stworzono na miedzianej płytce. Bohaterem animacji jest chłopiec bawiący się piłką, co przypomina grafikę gier komputerowych z czasów świetności ZX Spectrum czy Commodore 64. Ludzik skacze też na trampolinie oraz pojawiają się obłoczki i napis końcowy. Bardziej przypomina Josephine Baker puszczającą oko niż tytułowego chłopca, ale cóż... Jak oznajmiło IBM: "Nawet nanofizycy potrzebują odrobiny zabawy".

Manipulowanie pojedynczymi atomami to już codzienność. W 1989 r. amerykański fizyk Don Eigler ułożył z 35 atomów trzy Don Eigler i jego ksenonowy "IBM" (litera złożona z atomów ksenonu nie wykracza poza 5 nm); 1986r. IBM/CC3.0 / Fot. IBMlitery, które tworzyły napis "IBM". Rozmiar liter nie przekraczał 5 nm. Wynalazek Binniga i Rohrera był dla naukowców spełnieniem marzeń. Time przytacza wyjaśnienia Andreasa Heinricha, który mówi, że mikroskop STM potrzebuje "niskiej temperatury i bardzo, ale to bardzo czystego środowiska, za czym jedynie te atomy, które tam są, to chcą w nim przebywać. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. To bardzo skomplikowana maszyna ale pracuje niezawodnie." Naukowiec zauważył z humorem, że rozmieszczanie kolejnych atomów jest podobne do wkładania jajek w kartonowe opakowania. Mikroskop STM w odróżnieniu od mikroskopu sił atomowych (AFM - Atomic Force Microscope) umożliwia jedynie badanie tych materiałów, które przewodzą prąd. Pewne porównanie z zasadą działania gramofonu nie jest tutaj wcale od rzeczy. Mikroskop wykorzystuje oddziaływanie pomiędzy zaostrzoną sondą (igłą), a badanym materiałem. Tak jak igła gramofonu pozwala odczytywać zapis utrwalony w rowkach płyty tak sonda mikroskopu kierowana jest skanerem piezoelektrycznym i przesuwając się nad badanym materiałem daje jego obraz lub odwrotnie, czyli igła pozostaje nieruchoma, a przesuwa się próbka. Wystarczy wspomnieć, że wierzchołek igły jest wielkością jednego atomu.

Nie tak dawno IBM demonstrowało sposób zapisu pojedynczego bitu informacji w 12 (!) atomach. Przykładowy dysk twardy wymaga do takiego zapisu około miliona atomów. Mikroskop STM pomógł naukowcom też udowodnić, że dane przechowywane na nośnikach magnetycznych mogą być upakowane o wiele gęściej.

Andreas Heinrich zapytany czy nosi się z zamiarem wyprodukowania sequelu filmu odparł: "Nie chcemy robić filmów dla samego robienia filmów".
article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.