Facebook Google+ Twitter

ICARUS: naukowcy się pomylili. Neutrina nie są szybsze od światła

Naukowcy eksperymentu ICARUS sprzeciwiają się opinii uczestników OPERY, którzy twierdzą, iż neutrina mogą być szybsze od światła.

 / Fot. Oren Jack Turner, The Library of Congress / WikipediaFizycy związani z eksperymentem OPERA ogłosili we wrześniu br. wynik swoich badań - ich zdaniem neutrina (cząstki elementarne o znikomej masie, które nie posiadają ładunku elektrycznego, poruszają się z prędkością bliską prędkości światła) wysłane z ośrodka badawczego CERN w Szwajcarii do laboratorium we włoskim Gran Sasso (730 km), przybyły tam o 60 nanosekund wcześniej, niż tę samą drogę mogłoby pokonać światło.

Mimo początkowego sceptycyzmu uczestników eksperymentu OPERA, w ostatni piątek ogłoszono, że kolejny, analogiczny eksperyment potwierdził wynik poprzedniego.

Czytaj także: Prędkość światła można przekroczyć. Teoria względności Einsteina upadła

Wprowadziło to mnóstwo zamieszania w środowisku fizyków - gdyby ów fakt okazał się prawdopodobny, stanowiłby podważenie praw współczesnej fizyki, a zwłaszcza teorii względności Alberta Einsteina, zgodnie z którą nic nie może poruszać się szybciej od światła.

Naukowcy, realizujący eksperyment ICARUS, zdecydowanie protestują przeciw tej opinii - wg nich neutrina nie mogły być szybsze od światła. Na dowód tego, podobnie jak fizycy OPERY, pracowali z wiązką neutrin z ośrodka CERN i zmierzyli energię tych, które docierały do laboratorium.

Czytaj także: CERN powtórzył eksperyment. Sensacyjne wyniki potwierdziły się

W swojej publikacji, zamieszczonej na stronie internetowej, naukowcy ICARUS twierdzą, że wyniki ich eksperymentu ostatecznie "obalają interpretację wyników Opery o prędkości większej od prędkości światła". Powołują się na wyniki dwóch amerykańskich fizyków, według których, gdyby neutrina z wiązki wysłanej z CERN pod Genewą pędziły do Gran Sasso z prędkością choć minimalnie większą od prędkości światła, powinny po drodze stracić większość swojej energii - podaje TVN24.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Alfred Ajnsztajn
  • Alfred Ajnsztajn
  • 26.11.2011 16:17

"Gdyby neutrina z wiązki wysłanej z CERN pod Genewą pędziły do Gran Sasso z prędkością choć minimalnie większą od prędkości światła, powinny po drodze stracić większość swojej energii - PODAJE TVN24." - Hahaha, a to na autorytecie "naukowym" Pani się podparła, no nie mogę :DDD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczekamy do ostatecznego rozwiązania zagadki tego eksperymentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.