Facebook Google+ Twitter

I.C.E., czyli pomóż uratować swoje życie

I.C.E to międzynarodowy skrót, ale i pomysł na ratowanie życia za pomocą telefonów komórkowych. Te trzy litery (powstałe od angielskiego zwrotu "in case of emergency" - "w nagłym wypadku") zapisane w "komórce" mogą ułatwić lekarzom i ratownikom udzielanie pomocy medycznej każdemu z nas.

I.C.E. – In Case of Emergency (w nagłym wypadku)

 / Fot. redakcjaJedyne co trzeba zrobić to zapisać w swojej liście kontaktów skrót I.C.E, przy numerze osoby, która może udzielić służbom ratowniczym, medycznych informacji na nasz temat. Często dla uratowania życia osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym lub klęsce żywiołowej, niezbędny staje się kontakt ratowników medycznych z krewnym lub inną osobą, która może udzielić informacji dotyczących przewlekłych chorób, przyjmowanych leków lub alergii rannego. Wiedza ta może w znaczący sposób wpłynąć na sposób udzielanej pomocy. Procedura odnajdywania bliskich jest niestety czasochłonna, ponieważ poszkodowani nierzadko nie posiadają przy sobie żadnych dowodów tożsamości.

Wykorzystując fakt, że stajemy się coraz bardziej uzależnieni od telefonów komórkowych, włoscy ratownicy wpadli na pomysł tyleż prosty, co skuteczny i pożyteczny. Zaproponowali, aby każdy umieścił w swoim telefonie numer do osoby, z którą można się skontaktować w razie wypadku, wpisując w miejsce nazwiska międzynarodowy skrót I.C.E.

Po lipcowej katastrofie autokarowej pod Grenoble akcja oznakowania zyskuje na popularności również w Polsce, ale ciągle nie stała się powszechną. W prasie i internecie pojawiają się coraz częściej informacje na jej temat, być może jednak największa siła tkwi w tak zwanej poczcie pantoflowej.

Polski Czerwony Krzyż apeluje

Członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża również popierają akcję. Na oficjalnej stronie
PCK można znaleźć wzór kartonika, na którym zaleca się wypisanie numerów I.C.E. (w przypadku większej liczby I.C.E.1, I.C.E.2, I.C.E.3 ...) i umieszczenia go w portfelu. Ratownicy proszą też o rozpropagowanie tej pożytecznej inicjatywy.

Przy okazji akcji I.C.E. jedna z warszawskich gazet napisała - „zapisz w telefonie swoją grupę krwi”. Czy to jest rzeczywiście dobry pomysł, zapytałam Krzysztofa Kędzierskiego z Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. - Żaden lekarz nie poda pacjentowi krwi bez ustalenia właściwej grupy, więc tego typu działania nie mają racji bytu. Zróbmy wspólnie to, co rzeczywiście ma sens, wpiszmy do swoich telefonów numery osób, które mogą poinformować lekarza o stanie naszego zdrowia.

Oznakowanie I.C.E. upraszcza pracę wszystkim służbom ratowniczym, a co istotne, skrót znany jest ratownikom niemal na całym świecie. Do promocji tej cennej inicjatywy warto się włączyć nie tylko dla celów medycznych. Ważną korzyścią jest też możliwość szybkiego poinformowania o wypadku rodziny lub innych osób najbliższych rannemu.

Numery do najbliższych na liście kontaktów w telefonie komórkowym, wpiszmy więc jako I.C.E., I.C.E.1, I.C.E.2 … W końcu to nic nie kosztuje, a może okazać się bezcenne!

PCK do Polaków: Karta I.C.E może ratować życie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

+ według standardów europejskich :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, zachęcam i pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo :) Adres bloga : http://tusia-i-lena.blog.onet.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ciekawie i prosto... warto wspierać coś takiego i o tym mówić... Nawet nie zdajemy sobie sprawę że to może Nam uratować życie... Kilka chwil i możemy sobie pomóc, oczywiście miejmy nadzieje że nikt z mas nie będzie musiał korzystać z tego numeru....

A Ewo możemy na Naszym blogu o twoim artykule napisać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Moim zdaniem idea jest słuszna. Wielu ludzi musi się jeszcze tego dowiedzieć, że we własnym interesie jest ułatwienie ratownikom kontaktu z bliskimi. Powinno się mieć informację o osobach bliskich również w dokumentach, torebce.
Ewa: realnie patrząc, jakie korzyści płyną po poinformowaniu redakcji w24? Dla osoby poszkodowanej, a nie dla tych co szybciutko napiszą na ten temat artykuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wars, Ty akurat masz ... nas :) Spójrz na numer telefonu na zdjęciu :)
misioho - uważam, że masz absolutną rację, dlatego w tagach wpisałam bez kropek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) temat zawsze aktualny. Chociaż o tym pisałam, dalej nie mam numeru I.C.E w komórce.... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co jak się nie ma takiej osoby co wtedy.......?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A próbował ktoś wpisać w telefonie I.C.E. ?
trudno jest wpisać to na klawiaturze komputera, a co dopiero komórki.
Myślę, że powinniśmy pisać o skrócie ICE, a nie I.C.E. bo ten jest absolutnie nieergonomiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze - zamiast kartki ktorą noszę w torebce wpiszę ICE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.