Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30032 miejsce

Ida Chwoles i jej malarskie zdjęcia miast

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 14 października odbył się wernisaż wystawy fotografii Idy Chwoles.

Milij Chwoles, ojciec fotografki - Idy Chwoles / Fot. Paulina MatysiakWystawę otworzył Mirosław Supruniuk, dyrektor Biblioteki Głównej. Kilka słów o zdjęciach – o tym według jakiego klucza zostały one zaprezentowane widzowi (nie chronologicznie, lecz tematycznie, według miast, które były bliskie fotografce) powiedział Sławomir Majoch. Oddał on głos Milijowi Chwolesowi, ojcu artystki, który opowiedział kilka anegdot. Artystka - niestety - nie zjawiła się ponieważ uniemożliwiły jej to obowiązki młodej mamy i nie mogła wyjechać z Paryża.

Ida Chwoles, wnuczka Rafaela Chwolesa – malarza, urodziła się w Paryżu w 1973 r. Studiowała na Wydziale Historycznym na Sorbonie. Jej zainteresowanie fotografią sięga wczesnego dzieciństwa. W 1982 r. zaczęła uwieczniać twarze Paryża i zapomniane zakamarki tego miasta. Pracowała na Litwie i Kaukazie. Efektem jej różnorakich wyjazdów są zdjęcia, przedstawiające specyficzne nastroje i subtelności, wychwytujące  / Fot. Paulina Matysiakniuanse w relacjach między ludźmi a miejscami, z którymi są związani. Jej fotografie pokazują wizualną i emocjonalną odrębność miejsc zarówno odległych i egzotycznych, takich jak Marrakesz czy Wietnam, jak i tych nam bliskich i swojskich, jak Bydgoszcz czy Warszawa.

 / Fot. Paulina MatysiakWystawa prezentuje fotografie, głównie portrety, które ukazują głębokie związki łączące nas wszystkich. Zdjęcia Idy Chwoles są bardzo malarskie. O nastroju tych fotografii decyduje przede wszystkim kolor, często baśniowy, prawie nierealny. Wspaniałe błękity i turkusy, żółcie i czerwienie charakterystyczne dla egzotycznych krajów, które artystka odwiedziła, oczarowują i uwodzą oglądającego. Wystawę przygotowali Jan Kotłowski i Sławomir Majoch.

Miejsce: III piętro Biblioteki Głównej UMK w Toruniu, ul. Gagarina 13. Do końca miesiąca wystawa pozostanie na III piętrze, później zostanie przeniesiona na parter.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.