Facebook Google+ Twitter

Ida Pawła Pawlikowskiego powalczy o Oscara: To świetna wizytówka naszej kinematografii

"Ida" będzie polskim kandydatem do Oscara. Specjalna komisja przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jednogłośnie wskazała film Pawła Pawlikowskiego. Produkcja powalczy w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

 / Fot. materiały prasoweZdaniem Agnieszki Odorowicz, szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "Ida" ma największe szanse na Oscara. Jej zdaniem to nie przypadek, że film zdobył bardzo dobre recenzje poza granicami Polski. "Jest też nie tylko świetną wizytówką wszystkich twórców, którzy brali udział w jego powstaniu, ale i całej naszej kinematografii" - mówi cytowana przez TVN24.pl. Według Odorowicz "Ida" budzi emocje i wygrywa w rankingach kandydatów do Oscara.

Ministerialna komisja oscarowa, która miała wybrać polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej powstała 10 lipca. W jej skład, oprócz szefowej PISF, weszli: Filip Bajon, Anda Rotenberg, Katarzyna Adamik, Janusz Zaorski, Jacek Bławut, Michał Komar i Marek Żydowicz.

"Ida" to film nagradzany około trzydziestokrotnie. Zdobył m.in. nagrodę specjalną Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, Złotą Żabę na Camerimage, 9 Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiego Nobla Filmowego na Off Plus Camera. Został też nominowany do przyznawanej przez UE nagrody David di Donatello. Premiera obrazu miała miejsce w wakacje 2013 r.

Film Pawła Pawlikowskiego opowiada historię młodej nowicjuszki zakonnej (Agata Trzebuchowska), która tuż przed ślubami wieczystymi poznaje swoją ciotkę i odbywa z nią podróż do miejsc rodzinnych. Ida poznaje mroczną tajemnicę. Jej relacja z ciotką (w tej roli Agata Kulesza) jest trudnym spotkaniem ludzi z dwóch różnych światów. Zakonnica jeszcze raz musi rozeznać czy ma powołanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.