Facebook Google+ Twitter

"Ida" Pawlikowskiego nagrodzona Złotą Lilią na festiwalu goEast w Wiesbaden

"Ida" zdobyła główną nagrodę goEast na Festiwalu filmów z Europy Środkowej i Wschodniej w Wiesbaden. W 14 edycji goEast pokazano 140 filmów z 22 krajów, a festiwalowe propozycje obejrzało łącznie 10 tysięcy widzów.

 / Fot. Plakat/filmwebJak podaje tokfm.pl w uzasadnieniu wyboru międzynarodowego jury pod przewodnictwem niemieckiego producenta Jana Harlana napisano, że główną nagrodę Złotą Lilię, "Ida" otrzymuje za: "precyzyjny scenariusz, znakomitą pracę reżyserską oraz za to, że cały czas trzyma widzów w napięciu w tym pięknym i fascynującym filmie o młodej dziewczynie, która odkrywa, że najbardziej może polegać na sobie".

Harlan podkreślił, że "główną nagrodę zdobył wyjątkowo dobry film. Laureat "Złotej Lilii" odniesie na pewno wielki sukces kinowy, ponieważ porusza uniwersalny temat i każdego, kto go obejrzy w kinie, zadowoli i zainspiruje".

Akcja "Idy" rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku. Główna bohaterka - Anna, to młoda nowicjuszka, sierota wychowana w zakonie. Przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz, która okazuje się być jej jedyną krewną. Od ciotki dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nazywa się Ida Lebenstein. Poznaje także tragiczną historię swoich rodziców, którzy w czasie wojny zostali zamordowani.

Festiwal Filmów Centralnej i Wschodniej Europy odbywa się w Wiesbaden w Niemczech od 2001 r. W tym roku na festiwalu nagrodzone zostały również filmy z Gruzji, Łotwy, Węgier i Kazachstanu. W konkursie filmu dokumentalnego nagrodę otrzymał Eszter Hajd za "Wyrok na Węgrzech". Nagroda za najlepszą reżyserię powędrowała do Levana Koguashvili za obraz pod ang. tytułem "Blind Dates", a nagrodą niemieckiego MSZ wyróżniono film Serika Aprymova "Młodszy brat".

To nie pierwszy sukces "Idy" Pawła Pawlikowskiego. W 2013 r. film otrzymał nagrodę główną 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, wygrał też 57. edycję BFI London Film Festival. W tym roku został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową - Orłem 2014 za najlepszy polski film.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.