Facebook Google+ Twitter

Idą wybory. PSL w rozkroku

W sytuacji, gdy przyrost naturalny nie poraża poziomem, ZUS-owi brakuje na wypłaty emerytur, budżet dopłaca do KRUS-u, a wśród 55-64 latków pracuje zawodowo jedynie 30 proc., obecny system emerytalny nie ma racji bytu. Co na to koalicja PO-PSL?

Obecnie funkcjonujący system emerytalny, choć bardzo popularny wśród młodych emerytów i popierany przez większość związków zawodowych, nie może na dłuższą metę funkcjonować. W sytuacji, gdy przyrost naturalny nie poraża poziomem, ZUS-owi brakuje pieniędzy na wypłaty emerytur, budżet dopłaca miliardy do KRUS-u, a w populacji 55-64 latków pracuje zawodowo jedynie 30 proc. konsekwencje dla państwa nie są trudne do przewidzenia. Stąd też konieczność podejmowania trudnych decyzji aby uchronić państwo przed całkowitą ruiną systemu ubezpieczeń emerytalnych. Dwa lata temu ustawa pomostowa zlikwidowała przywileje emerytalne znacznej liczbie grup zawodowych. Konsekwencją nowych przepisów był fakt, że prawie milion pracowników nie odeszło na wcześniejsze emerytury. Kolejnym pomysłem jest podwyższenie wieku emerytalnego. Tu jednak w koalicji rządowej nie ma już zgody. Politycy PSL z Pawlakiem na czele, którzy z uporem maniaka bronią nienaruszalności KRUS, również w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego stanęli okoniem. Raz po raz stwierdzają enigmatycznie, że przecież jest tyle innych sposobów na zwiększenie aktywności Polaków. Ktoś, kto nieśmiało zapytałby o konkrety, miałby trudności z uzyskaniem odpowiedzi.
Jak się jednak okazuje są propaństwowe pomysły ludowców. Otóż, jak królik z kapelusza przed listopadowymi wyborami wyskoczył pomysł ustawy, na mocy której rolnicy z trzydziestoletnim stażem pracy (w tym na roli lat 25) mogliby spokojnie udawać się na zasłużoną emeryturę. Bliskie sercem ludowcom Ministerstwo Pracy już poparło ten kurioazalny, PSL-owski pomysł na dodatkową aktywność Polaków... Zapewne w niedługim czasie chwalić się nim będzie znany polityk w mundurze strażaka ochotnika. Bo przecież ruszy jak zwykle przez kraj jako żywa reklamówka PSL-u, by mamić ludzi hasłem, że jest jedynym wiarygodnym przedstawicielem wsi Polskiej w Warszawie.

PSL-owski plan na większą aktywność Polaków: obiecanki cacanki. PSL-owski plan kampanii samorządowej: pomysł, jak zwykle przeżarty populizmem i nadzieją na naiwność Polaków.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.09.2010 20:53

Oczywiście że tak się stanie i my kolejny raz na to pozwolimy. Rozkrok to ich ulubiona od lat pozycja ale może tym razem szpagat zrobią:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.