Facebook Google+ Twitter

"Ida" z nagrodą LUX Prize. Produkcja została wyróżniona przez Parlament Europejski

Polska produkcja została wyróżniona za zachęcenie w szczególny sposób do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej. "Ida" pokonała konkurentów z Francji i ze Słowenii.

 / Fot. Fot.Patrick Seeger PAP/EPAO nagrodę LUX walczyły trzy europejskie filmy: "Class Enemy" ze Słowenii, francuski "Girlhood" i polska produkcja "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Każdy z filmów otrzymał dofinansowanie na potrzeby przetłumaczenia napisów na 24 oficjalne języki UE. Zwycięska "Ida" dodatkowo zostanie przystosowana na potrzeby osób niedowidzących i niedosłyszących.

Zobacz także: Ida nominowana do Złotych Globów. Gala rozdania nagród 11 stycznia

Odbierając nagrodę z rąk Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, reżyser Paweł Pawlikowski powiedział: "Ida to film, który poruszył publiczność w całej Europie. To pokazuje, że kino wciąż ma rolę do spełnienia w naszym społeczeństwie. (...) Nagroda LUX to nowe wyróżnienie dla europejskich twórców filmowych (...) i tysiącom Europejczyków dała możliwość wspólnego dzielenia emocji" - czytamy na europarl.europa.eu.

Nagroda LUX przyznawana jest od 2007 roku filmom, promującym europejską kulturę i wartość. Ma za zadanie pobudzać debatę o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych. Filmy wybrane do konkursu LUX wybierane są przez pryzmat spraw, które dotyczą Europejczyków – ich życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwań własnej tożsamości.

Zobacz też: Kolejny sukces "Idy". Polska produkcja zachwyciła krytyków z San Francisco
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Ida" znalazła się w grupie 9 filmów nieanglojęzycznych nominowanych do Oscara.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się cieszę, że „Ida” Pawła Pawlikowskiego została po raz kolejny doceniona. Wspaniały film, który naprawdę warto obejrzeć. Może, te wszystkie wyróżnienia spowodują, że wróci na ekrany kin?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.