Facebook Google+ Twitter

Idole żeńskie - podstawą naszej cywilizacji

Wystawa "Bóstwa, boginie i idole" w Muzeum Rzemiosła obok dworca głównego w Hamburgu, potrwa jeszcze do końca kwietnia.

W okresie archaicznym 2. połowy 7 wieku p.n.e. były upowszechnione płaskie idole przede wszystkim w Bóotien i w okolicach graniczących z Atenami od północy. Znaleźć je można także w Argolis. Charakterystyczne dla nich są płaskie formy z owalnym zakończeniem oraz słabo uformowane kończyny ramion, jak również głowy z ostro uformowanym nosem i nałożoną na głowę kapotą ze zrolowaną spiralą (Polos) na czole. Ze względu na mocno uformowany nos, mają one nazwę także "ptasich twarzy." Te płaskie idole nie posiadają organów płciowych.

Jedynie długie płaszcze oraz Polos świadczą, że mamy tu do czynienia z żeńskimi idolami. Ich formalne źródło leży daleko we wczesnym okresie brązu, w 3. tysiącleciu p.n.e. W tych idolach odzwierciedlają się stare formy, być może starożytne płaskie podobizny bogów. O takich Xoana (figurkach) opowiadają antyczni pisarze. W świątyni Hery na Samos miała takowa boska podobizna spaść wprost z nieba. Były one rzeźbione także przez bogatych artystów i przyodziewane w drogocenne kostiumy. Pausanias opowiada o pewnej starożytnej podobiźnie bogini Hery w Heraion z Argos wyciosanej z drzewa.

Ozdoby i świąteczny płaszcz bóotskich płaskich idoli zwracają uwagę na niezwykłe znaczenie ich poprzedników. Tak obchodzono w Bóotien święta bogini Hery w Platair - czyli "Daidala". Daidala- to lalki wyrzeźbione z drzewa. Przedstawiają boginię Herę jako narzeczoną przyodzianą w drogie kamienie. Do ozdób Hery przynależy także wciąż powracający atrybut jabłka granatu, jak również Polos z Volutą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Trochę cierpliwości Isabello proszę. - Najpierw pragnę podziękować Pani Lidii Ryś za pozytywną korrektę bez której powyższy artykuł w ogóle nie ujrzałby światła dziennego... Dziękuję i życzę wszystkim diennikarzom & dziennikarkom "wielkiego sporu" smaczej babki i kochliwego zajączka;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne bardzo ciekawa wystawa Szkoda, że zdjęć nie ma ... siły wyższe ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.