Facebook Google+ Twitter

„Idźcie, zróbcie raban”. Czego pragnie papież?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-01-03 18:22

W 2013 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 23-28 lipca, w Rio de Janeiro. Papież Franciszek wypowiedział wówczas słowa, które wywołały wielkie poruszenie, nie tylko wśród katolików ale i innych chrześcijan, oraz wśród ateistów.

 / Fot. okładka ksiązkiŚwiatowe Dni Młodzieży zainicjował w 1985 roku papież Jan Paweł II. Odbywają się one co dwa lub trzy lata i mają formę festiwalu religijnego, podczas którego młodzi ludzie z całego świata spędzają wspólnie czas i modlą się.

Podczas ubiegłorocznych - ósmych już spotkań obecny papież Franciszek wypowiedział słowa, które wywołały duże poruszenie i to nie tylko wśród katolików:
„Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice, chcę byśmy się bronili przed tym wszystkim, co jest światowością, bezruchem, przed tym, co jest wygodą, klerykalizmem, od tego wszystkiego, co jest zamknięciem w sobie. Parafie, szkoły, instytucje stworzone są po to, aby wychodzić na zewnątrz... jeśli tego nie czynią, stają się czymś w rodzaju organizacji pozarządowej, a Kościół nie może być organizacją pozarządową. Niech mi wybaczą biskupi i kapłani, jeśli ktoś będzie z tego powodu później robił zamęt. Jest to rada. Dziękuję za to, co będziecie mogli zrobić.”

Właśnie te słowa skierowane przez Ojca Świętego do młodzieży przez wiele dni były tematem numer jeden w mediach, na ustach hierarchów kościelnych i wiernych na niemal całym świecie. Stały się one również mottem przewodnim książki wydanej przez krakowskie wydawnictwo WAM. Są one także punktem wyjścia do dyskusji nad zmianami jakie powinny nastąpić w Kościele.

O co tak naprawdę chodzi papieżowi? Dlaczego nawołuje do zmian, rewolucji, przewrotu? Czy chodzi mu o celibat, in vitro a może kapłaństwo kobiet? Jak należy interpretować jego słowa? Czy należy działać tak jak Jezus Chrystus, który postępował zupełnie inaczej niż ówcześni kapłani? On też zrobił raban. Na te pytania starają się odpowiadać młodzi, katoliccy publicyści z różnych środowisk. Autorami tych niezwykle ciekawych artykułów są : Marek Zając, Marcin Łukasz Makowski, Marzena Zdanowska, Ewa Kiedio, Agnieszka Krupa, Ignacy Dudkiewicz, Błażej Strzelczyk, Karol Kleczka, Tomasz Rowiński, Dawid Gospodarek, Marta Arbatowska i Piotr Żyłka.

Oddając się lekturze książki poznamy ich punkt spojrzenia na Kościół, wiarę i zobaczymy jak oni rozumieją słowa papieża. Być może z jednymi się zgodzimy, a z innymi nie, ale warto je poznać.

IDŹCIE, ZRÓBCIE RABAN
Jak młodzi w Polsce rozumieją wezwanie Franciszka
Autor - praca zbiorowa
data wydania – listopad
Stron 100
Wydawnictwo WAMWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.