Facebook Google+ Twitter

Idzie wiosna

21 Marca rozpoczyna kalendarzowa się wiosna. Tego dnia wielu z nas ruszy z Marzanną gonić z kątów resztki zimy, inni zaczną intensywnie myślec o wiosennych pracach w swoich ogródkach.

Nowa powieszona butka lęgowa z której wylatuje być może przyszły lokator. / Fot. Fot. Tadeusz StubeChce się żyć! Skończyły się długie, ciemne, zimowe dni, a słoneczko coraz śmielej zaczyna ogrzewać naszą ziemię. Ja o wiośnie myślałem już pod koniec lutego. Wtedy udałem się do mojego ogródka z długą drabiną, robić coroczny przegląd budek lęgowych zawieszonych na jednym z drzew.

Na tej fotografii, z lewej strony, z klatki wylatuje lokator, a po prawej stronie jest podgląd otartego domku w którym widać zeszłoroczne gniazdo. / Fot. Fot. Tadeusz StubeJako pierwszy zacząłem oglądać domek dla sikorek. Jego stan był katastrofalny. Nie dosyć że miał pękniętą deskę podłogową to dodatkowo poluzowane było mocowanie do drzewa. To groziło katastrofą budowlaną. Fakt ten sikorki musiały wyczuć już zeszłej wiosny, bowiem klatka była niezamieszkana. Po zdjęciu jej z drzewa, udałem sprawdzić stan drugiego domku, przeznaczonego dla szpaków. Ten wyglądał o wiele lepiej. Jego konstrukcja, jak również mocowanie nie wymagały naprawy, a w środku było zeszłoroczne gniazdo.

Nowa butka lęgową dla szpaków. Domki dla ptaszków muszą mieć zachowane ustalone rozmiary. Wielkość domku jak i wielkość otworu, dobierane są do wielkości ptaszka który ma w nim zamieszkać. Szczegóły budowy jak i rozmiary znajdziecie / Fot. Fot. Tadeusz StubeDwa dni później, wróciłem pod drzewo z naprawioną klatką dla sikorek, jak również ze świeżo zbudowanym nowym drugim domkiem dla szpaków.
Dzisiaj, u progu wiosny z okna obserwuję już, uwijanie się tych ptaszków wokół budek łęgowych. Zainteresowane były również sikorki, ale czy zamieszkają? Dowiem się dopiero za parę tygodni. Wtedy będę słyszał z budki wesołe ćwierkanie nowego pokolenia tego gatunku. A wy co zrobicie tej wiosny dla naszej przyrody?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Idzie, idzie wiosna.
Już zostawiłam uchylone okno żeby mogła po północy wejść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.