Facebook Google+ Twitter

Idzie wiosna - zastanów się zanim podpalisz trawę!

Temat wypalania traw powraca każdej wiosny na łamach prasy i w TV. Niestety ten sposób użyźniania gleby prowadzi do śmierci zwierząt, które zamieszkują w trawach i niszczenia ptasich gniazd.

fot. ilustracyjna / Fot. Paweł KrymarysKażdego roku Ministerstwo Środowiska, policja, Inspekcja Ochrony Środowiska i straż pożarna apelują o to, aby nie wypalać traw na nieużytkach.
Nieprawdziwa jest obiegowa opinia, iż wypalanie użyźnia glebę. Wręcz przeciwnie, popiół po rozpuszczeniu przez deszcz powoduje zakwaszenie gleby, co powoduje więcej szkód niż zysków.

Bezmyślności ludzka czyli podpalanie traw w sąsiedztwie domów

W Kaliszu byłem świadkiem pożaru dużego rozmiaru nieużytku, który znajdował się pomiędzy korytem rzeki, a wałami ochronnymi. Do zagrożenia domów brakowało około 4 metrów. Na szczęście cały ten pożar był odgrodzony od zabudowań wałem przeciwpowodziowym, który zatrzymał ogień po stronie międzywala. Też wiatr odegrał dużą role w tym, że nie doszło do zagrożenia
domów. Wiał on od zabudowań w stronę rzeki. Gdyby wiał w odwrotną stronę, realne stałoby się przerzucenie ognia przez wał przeciwpowodziowy i zapalenie się traw w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych.

Wypalanie traw = grzywna

Wypalanie traw jest wykroczeniem, karanym grzywną lub aresztem. Gdy w powstałym pożarze dojdzie do zagrożenia mienia lub ludzi, mamy do czynienia wtedy z przestępstwem, za które możemy dostać 10 lat więzienia.

Zastanów się nim podpalisz trawę, czy warto ryzykować

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

zwłaszcza , że wczoraj byłem świadkiem tego pożaru który jest opisany w artykule . Czy ludzie nie myślą ,że mogą spowodować zagrożenie dla mnie i ludzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.