Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12977 miejsce

"Iglika" gwiazdą "Wieczoru Bałkańskiego" w Andrychowie

Od ponad 20 lat Zbigniew Przybyłowicz organizuje wieczory narodowych kultur różnych krajów świata w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. 10 maja br. odbył się "Wieczór Bałkański", którego gwiazdą był zespół studencki zespół tańca "Iglika".

Jeepem przez Bałkany
"Iglika" - członkinie Zespołu Pieśni i Tańce Bałkańskie przy Instytucie Słowianistyki UJ w Krakowie / Fot. archiwum Zespołu IglikaNa program Wieczoru składały się prezentacje multimedialne, występ zespołu folklorystycznego "Iglika" (czyli "Pierwiosnek") oraz degustacja potraw ludowych z tego regionu. Gospodarz Zbigniew Przybyłowicz wspominał swoją wyprawę wspólnie z bratem przed ponad 20 laty do najwyższych gór w Bułgarii.
Góry w Bałkanach / Fot. Andrzej PasławskiBałkany jezioro / Fot. Andrzej PasławskiOdbyliśmy półgodzinną podróż pt. - „Bałkany - teren nieuczesany” – przez kolejne kraje bałkańskie takie jak Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Kosowo pod kierunkiem wytrawnego przewodnika, prelegenta, organizatora wspólnie z żoną Barbarą wycieczek na Bałkany Andrzeja Pasławskiego z Krakowa. Terenowym jeepem wjeżdżali na położone najwyżej w Europie (ponad 2.000 metrów) skalne górskie drogi, próbowali jak Indiana Jones przejechać przez chybotliwy most wiszący na kanionem rzeki, docierali do ciekawych i trudno dostępnych miejsc. Pokazali też skutki i ślady niedawnej wojny domowej i odbudowę zniszczonych zabytków Sarajewa i Dubrownika.Kobiety muzułmańskie modlące się w Sarajewie / Fot. Andrzej Pasławski
Prezentacja Multimedialna / Fot. Andrzej Pasławski
"Co roku organizujemy takie wyprawy na Bałkany, w tym w środku lata i we wrześniu, gdy jest już po sezonie, nie ma tak wielu turystów i upałów, i co ważne dojrzewają już wszystkie owoce i warzywa..."


Z kolei dyrektor [b]Biura Turystycznego "Tęcza" z Bielska Białej zobacz strona http://www.tecza.pl/ podkreślał, że w ofercie jego biura aż 50 procent dotyczy wyjazdów do krajów bałkańskich.[/b]

Migawki z Grecji:
http://www.youtube.com/watch?v=ndrhWLqo3Mo
http://www.youtube.com/watch?v=z4UZHdfXjfs

Pokaz slajdów wielu rejonów starej Bułgarii przedstawiła Katarzyna Witek, choreografka zespołu "Iglika"

"Iglika" w AndrychowieAfisz Występ zespołu "Iglika" pod kierunkiem Katarzyny Witek w MDK w Andrychowie w dniu 10 maja 2014 roku był główną atrakcją "Wieczoru Bałkańskiego". 200 widzów wypełniających salę biło brawo z zachwytem dla dynamiki tańca, a także znakomitego śpiewu tej grupy folklorystycznej z UJ w Krakowie. Bardzo młode studentki słowianistyki śpiewały oczywiście po bułgarsku. Grupa potrafiła porwać do wspólnego tańca w korowodzie całą salę i nauczyć andrychowian trzymających się za ręce jego kroków. Ponad godzinny, dwuczęściowy występ dał okazję do wspaniałej zabawy. Dodatkowym atutem były piękne bułgarskie stroje ludowe z północnej i środkowej Bułgarii. Na scenie było tego wieczora wśród kilkunastu dziewcząt jednak tylko trzech tancerzy. / Fot. archiwum Zespołu Iglika
Zespół IGLIKA Tańce i Pieśni Bałkańskie powstał wiosną 2001 roku. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ. Tańczy od 20 lat, a od 2004 roku pracuje jako instruktorka tańców ludowych polskich i bałkańskich. Tańca uczyli ją m. in.: Veska Kozukova, Veli Spasova, Nikołaj Kuzmanov.
Katarzyna Witek prowadzi warsztaty, potańcówki folkowe i koncerty promujące kulturę bułgarską w Polsce.
Zespół proponuje do wspólnej zabawy zarówno szybkie i trudniejsze tańce (Pajdushko, Elenino, Raczenica)w rytmach nieparzystych 7/16 , 11/16 , 5/8, jak i te w wolniejszym tempie (pravo horo, dunavsko)- tak aby każdy znalazł coś dla siebie.
zespół bałkańskich tańców Od 2008 roku "Iglika" działa w ramach Stowarzyszenia "Edukacja Poprzez Sztukę". Jest zespołem, skupiającym miłośników folkloru bałkańskiego. W jego skład, wchodzi około 30 studentek i absolwentów krakowskich uczelni wyższych. Głównym celem zespołu jest popularyzacja kultury, pieśni i tańców krajów bałkańskich. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z różnych regionów Bułgarii, Macedonii, Grecji, Serbii, Rumunii i innych krajów bałkańskich.

"Iglika" na estradzie: http://www.youtube.com/watch?v=XjZu4eAKZkM

Zespół IGLIKA ma na swoim koncie około 100 koncertów. Współpracował z wieloma ośrodkami kultury w całej Polsce. Swoimi występami uświetniał oficjalne imprezy kulturalne, organizowane m.in. przez Ambasadę Republiki Bułgarii w Warszawie i Bułgarski Instytut Kultury. Wystąpił w programie „Europa da się lubić” TVP 2 i w programie „Etniczne klimaty” TVP Kraków. Kapela / Fot. archiwum Zespołu Iglika


Pasta z paprykisałatki bułgarskie / Fot. archiwum Na zakończenie wieczoru odbyła się znakomicie przygotowana degustacja, jak sam stwierdziłem, bardzo smacznych i zdrowych potraw kuchni bałkańskiej, szczególnie bułgarskiej. Dla nikogo nie zabrakło wyśmienitego serka i jogurtu tureckiego ufundowanego przez firmę "Maluta" z Nowego Dworu, sałatek warzywnych i pieczonej w pobliskiej andrychowskiej piekarni Marczyńskich potrawy z ciasta przez specjalistę z Poznania. "To ostatnie danie wymaga sporo pracy, ciasto musi być bardzo delikatne, ale smak jest bardzo wyśmienity." - powiedział kuchmistrz.

Anonimowy sponsor ufundował bułgarskie słodkie i wytrawne wino, które miało równie wyborny smak i moc jak przyprawy, pasty i sosy z papryki i innych warzyw z poznańskiej hurtowni http://bul-eco.republika.pl/ www.natoobe.pl sklep internetowy Można je było kupić na miejscu.
Na pewno wiele osób po tej prezentacji i degustacji zapragnie kupować częściej te produkty, a może i pojechać do Bułgarii i innych krajów bałkańskich. Pomoże w tym zdobyta podczas wieczoru wiedza i przewodniki po Bułgarii ufundowane przez Wydawnictwo Pascal w Bielsku Białej.Bałkańska sałatka szopska / Fot. archiwum

"Wieczór Bałkański" 10 maja 2014 r.
scenariusz i prowadzenie imprezy: Zbigniew Przybyłowicz
Organizator: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Patronat honorowy: Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie


http://www.mojebalkany.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.