Facebook Google+ Twitter

Igor Zalewski. Inwestycyjny poradnik ignoranta

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2010-09-01 16:58

Kilka lat temu zdałem sobie sprawę z dość oczywistej rzeczy. Jeśli nie chcę spędzić jesieni życia żując bezzębnymi dziąsłami suchy chlebek (bo nie stać mnie będzie na sztuczną szczękę), nie mogę liczyć na ZUS. Choćby się zarabiało dzisiaj dyrektorską pensję, zusowska emerytura będzie jedynie drobną częścią tej sumy - pisze Igor Zalewski.

Igor Zalewski / Fot. Radzsobie.plOznacza to, że z dnia na dzień status materialny obywatela pikuje niczym Junkers Ju-87 na Westerplatte - z rykiem syreny, oczywiście, żeby było bardziej dramatycznie. Jednego dnia zasypiasz jako obrastający w tłuszczyk przedstawiciel klasy średniej, następnego budzisz się i ledwo wiążesz koniec z końcem. Nie ma mowy o utrzymaniu stopy życiowej do której się przyzwyczaiłeś. Albo zaciskasz pasa, albo liczysz na to, że dokarmiają cię dzieci i wnuczęta.

Co do mnie postanowiłem pójść trzecią drogą i liczyć tylko na siebie. Oznaczało to, że zamiast rozwalać wszystkie pieniądze na imprezy, wódeczkę i niezliczone przyjemności życiowe, warto przynajmniej część odłożyć. A raczej: zainwestować. Niestety, byłem kompletnym ignorantem ekonomicznym. Zresztą wciąż nim jestem, ale na własnych błędach nauczyłem się kilku rzeczy, którymi chcę się podzielić.

Pierwsza jest tak: nie należy ufać doradcom inwestycyjnym (a już zwłaszcza ignorantom takim jak ja). Kiedy człowiek dojdzie już do wniosku, że chce pooszczędzać, zazwyczaj kieruje swe kroki do mądrali z banku, w którym ma konto. Jest to zachowanie racjonalne, ale broń Boże nie należy takiemu analitykowi wierzyć, jak papieżowi. Po pierwsze, to zazwyczaj młody gościu, bez szczególnego doświadczenia i wielkich sukcesów. Gdyby je miał, nie byłby szeregowym pracownikiem w oddziale sieciowego banku. W zanadrzu ma garść komunałów, które można wyczytać w gazetowych poradnikach. Że należy inwestować przynajmniej 10 procent dochodu. Że regularne oszczędzanie drobnych sum daje większe korzyści niż jednorazowe inwestowanie dużych. Że kluczowa sprawą jest dywersyfikacja inwestycji - to znaczy, że nie należy wszystkich pieniędzy pakować w jedno miejsce.

Wszystko to prawda, ale dość banalna i oczywista. Ten poziom eksperctwa można osiągnąć samemu dość szybko, studiując zielone strony „Rzeczpospolitej". Wystarczy tylko potem zrobić poważna minę, założyć krawat, użyć kilku trudnych wyrażeń (na wszelki wypadek wypisanych dużymi literami na ekranie laptopa) i gotowe: samemu jest się analitykiem, czy tez - jak nazywają ich pieszczotliwie internauci - analem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

michał
 • michał
 • 15.09.2010 09:52

asia madrze mowi, w banku ci nie podpowiedza, ale ja osobiscie wole oko w oko z kims pogadac, wspolnie przeanalizowac sytuacje, dlatego chodze do sprawdzonego doradcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mex
 • mex
 • 14.09.2010 18:26

no a teraz to w co najlepiej zainwestowac, moze byc dlugoteminowo, byle zyski byly

Komentarz został ukrytyrozwiń
Moskal
 • Moskal
 • 08.09.2010 21:46

Słuszna racja z tymi doradcami. Człowiek się nie zna i sądzi że mogą mu pomóc zarobić na oszczędnościach. Jednak prawda bywa czasem bardzo bolesna. Czytałem ostatnio na alerciefinansowym jak doradcy z firmy Dexus i Zuber doradzali ludziom w jakie fundusze inwestować itp. Koniec końców stracili łącznie miliony. Więc trzeba uważać komu się ufa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
asia
 • asia
 • 07.09.2010 12:44

Jak nie wiesz w co inwestować to korzystaj z informacji od ludzi mądrych ale tych nie znajdziesz w bankach ale jedynie w sieci. Znam stronkę na którą co jakiś czas zaglądam i mimo tego że nie mam tam wykupionego abonamentu to i tak wiele odczytuje z tego co jest napisane między wierszami. Zainteresowanych odsyłam do serwisu amerbroker.pl przynajmniej wiadomo gdzie nie inwestować aby nie stracić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.09.2010 17:21

Przydatne informacje i świetnie napisany tekst /5*/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.