Facebook Google+ Twitter

Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Zostało 500 dni!

"London, here we come", chciałoby się powiedzieć na 500 dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. "Przegląd Sportowy" publikuje raport o przygotowaniach polskiej reprezentacji do tej imprezy.

Wembley -jeden z obiektów IO w Londynie / Fot. Øyvind Vik/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:England_mai_2007_040.jpg&filetimestamp=20070521155558Numer jeden w Polsce, numer dwa na świecie

Oczywiście w Polsce imprezą sportową numer jeden w przyszłym roku będzie Euro 2012. Nic dziwnego. Jednak perspektywa organizacji tak prestiżowej imprezy przesłoniła nam nieco obiektywny ogląd sytuacji. Mistrzostwa Europy będą ważnym wydarzeniem w świecie sportu w 2012 roku, ale nie najważniejszym. Imprezą "top of the top", nie tylko w Europie, ale na całym świecie będą Letnie Igrzyska Olimpijskie, organizowane w Londynie na przełomie lipca i sierpnia 2012 roku.

500 dni

Może dlatego, że myślimy tylko o naszym Euro, nie wszyscy zauważyli, że od dzisiaj do otwarcia olimpiady w stolicy Anglii pozostanie mniej niż 500 dni. Po igrzyskach w Pekinie można było zauważyć w polskiej reprezentacji tendencję spadkową, jeżeli chodzi o liczbę zdobytych medali w ogóle, nie mówiąc już o złotych. Aby zahamować ten niepokojący "trend", w 2010 roku 19 maja, a więc na 800 dni przed turniejem w Londynie powołano do życia "Klub Polska Londyn 2012", który finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Obecnie do grona "wybrańców" należy 44 sportowców z 10 dyscyplin. Oczywiście jeżeli ktoś, nie jest objęty programem ministerstwa, również może starać się o dofinansowanie za pośrednictwem swoich związków.

Przygotowania jak z marzeń i snów

Korzyści bycia w tym elitarnym gronie, są jednak bardzo duże i warto się starać. Podpisuje się indywidualne umowy, i każdy zawodnik ma zapewnione najlepsze warunki do przygotowań, jakie tylko można sobie wymarzyć. Na początku do udziału w tym projekcie wytypowano 36 zawodników z różnych dyscyplin, ostatecznie umowy podpisano z 32 sportowcami, a na ich przygotowania wydano do tej pory 13,8 mln zł. Oczywiście, to że ktoś dzisiaj jest członkiem tego klubu, wcale nie znaczy, że za jakiś czas również nim będzie. Ministerstwo stawia bowiem przed reprezentantami zadania i oczekuje konkretnych wyników. "Jeżeli wejdziesz do "Klubu Polska", będziesz miał wszystko, a więc musisz zrobić wszystko, żeby być w tej grupie zawodników, którzy są wspierani w stu procentach" - wiceministra Tomasza Półgrabskiego cytuje "PS".

I tylko ich nam brak

Jest się o co "bić". Wystarczy powiedzieć, że tylko Maja Włoszczowska otrzymała na swoje przygotowania 620 tys. zł. Budżet na obecny rok to 25 mln zł. Po za "elitą" jest wciąż 76 zawodników, którzy zajęli punktowane miejsca w Pekinie, lub w mistrzostwach świata, a nawet przywieźli medale z mistrzostw Europy. Trzeba pamiętać również, o grach zespołowych. Ciągle o Londynie marzą: siatkarze, koszykarze, czy piłkarze ręczni. Jak zapewnia ministerstwo, jeżeli tylko, któraś z tych drużyn uzyska kwalifikacje, będzie mogła liczyć na finansowe wsparcie w ramach programu przygotowań olimpijskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.