Igrzyska paraolimpijskie. Kolejne krążki Polaków. Mamy już 17 medali!

W kolejnym dniu rywalizacji na paraolimpijskich arenach w Londynie reprezentanci Polski wywalczyli kolejne krążki. Srebrne medale zdobyli Janusz Rokicki w konkursie pchnięcia kulą, Mateusz Michalski na 100 m oraz Daniel Pęk w biegu na 1500 metrów. Na najniższym stopniu olimpijskiego podium stanęli Rafał Korc także w biegu na półtora kilometra, Marta Makowska w szermierce oraz Milena Olszewska w łucznictwie.

/ Fot. PAP/EPA/ANDY RAINPierwszy medal we wtorkowej rywalizacji zwalczyła Milena Olszewska w strzelaniu z łuku klasycznego. Zawodniczka Startu Gorzów zdobyła brązowy medal pokonując w pojedynku o trzecie miejsce Mongołkę Javzmaę Byambasuren 6:2.

Wcześniej Polka najpierw świetnie wypadła w strzelaniu rankingowym, plasując się na drugiej pozycji. W 1/8 finału zaś zwyciężyła Brytyjkę Leigh Walmsley 7:1, a w ćwierćfinale wygrała z Rosjanką Iriną Batorową 6:4. W półfinale zawodniczka z Wielkopolski zmierzyła się z Chinką Yan Huilian. Po rundzie rankingowej obie egitymowały się podobnym rezultatem, więc można się było spodziewać wyrównanej walki. Jednak w konfrontacji z Azjatką, Polce udało się zwyciężyć tylko w pierwszej rundzie. Później musiała już uznać wyższość rywalki.

Kolejnym medalista wśród biało-czerwonych został Janusz Rokicki, który zdobył srebro w pchnięciu kulą. Pochodzący z Wisły kulomiot przegrał jedynie z faworyzowanym Rosjaninem, rekordzistą świata Aleksiejem Aszapatowem. Nasz zawodnik pchnął kulę na odległość 15,68 m. To drugi srebrny krążek na Polak na Paraolimpiadzie. Pierwszy wywalczył na Igrzyskach w Atenach w 2004 roku a cztery lata temu w Pekinie zajął miejsce tuż za podium. W 2005 roku został także mistrzem Europy z rekordem kontynentu a rok później wicemistrzem świata. "Dla takich chwil warto żyć" - podkreślił Rokicki, który po sukcesie w Londynie już myśli starcie w kolejnej mistrzowskiej imprezie.