Facebook Google+ Twitter

"Igrzyska śmierci" wśród szkolnych lektur? Każdy może zgłosić lektury marzeń dla podstawówek

Od 26 listopada do 10 grudnia uczniowie wszystkich szkół mogą zgłaszać "książki moich marzeń". Wystarczy nakręcić krótki film. Liczy się dobra zabawa, kreatywność i przede wszystkim chęć czytania.

 / Fot. Fot.U.S. Department of Agriculture (CC BY 2.0)Na etapie edukacji wczesnoszkolnej nie istnieje lista lektur obowiązkowych. Nauczyciele mogą sami decydować, którą książkę muszą przeczytać ich uczniowie. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że wybrane książki powinny zaliczać się do literatury dziecięcej. W klasach starszych jest krótka lista zalecana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a wśród nich m.in. "Hobbit" Tolkiena. Nauczyciele również mogą uzupełniać listę o wybrane przez siebie tytuły.

Z badań wynika, że książek w ogóle nie czyta około 5 proc. uczniów szkół podstawowych. W gimnazjach odsetek ten wzrasta do 14 proc. Uczniowie ci, w ostatnim czasie nie mieli w rękach nawet słownika, czy komiksu. Być może sytuacja ta zmieniłaby się, gdyby uczniowie w ramach zajęć szkolnych mogli czytać książki, które ich interesują. Z badań wynika, że chętnie w salach lekcyjnych omawialiby "Igrzyska śmierci", "Magiczne drzewo", "Bogów olimpijskich" czy "Dziennik cwaniaczka" - podaje wyborcza.pl.

Ponieważ uczniowie niechętnie sięgają po lektury zalecane przez nauczycieli, MEN postanowił zmienić ich listę. W ten sposób, ministerstwo chciałoby zaszczepić w uczniach "miłość do literatury: "W podstawówce lektury mają wyrobić nawyk czytania, zaszczepić miłość do literatury. Niestety, często tak się nie dzieje" - mówi Joanna Dębek rzeczniczka MEN w rozmowie z wyborczą.pl.

Od 26 listopada do 10 grudnia na stronie MEN można zgłaszać "książki naszych marzeń". W konkursie mogą wziąć udział wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Zasady są bardzo proste: uczniowie wybierają książki o których marzą. Może ich być nawet 50. Kolejnym krokiem jest przekonanie MEN, że to właśnie te książki powinny wejść do kanonu lektur szkolnych. W tym celu wystarczy przygotować około 120 sekundowy film, w którym uczniowie uargumentują swój wybór. Jak podkreśla ministerstwo, liczy się kreatywność, zabawa, radość i chęć czytania.

Zobacz także: Polscy gimnazjaliści w światowej czołówce. Świetnie radzą sobie z komputerem
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.