Facebook Google+ Twitter

Igrzyska w Rio. Program naprawczy polskiego sportu w cztery lata?

- Przygotowania do igrzysk olimpijskich to nie tylko pojedyncze kroki podejmowane „na szybko” po igrzyskach - mówi Wiadomościom24 Marcin Urbaś, specjalista przygotowania motorycznego i organizacji szkolenia sportowego. - By znaleźć talenty musimy mieć ludzi, którzy rozwiną potencjał młodych sportowców - dodaje Arkadiusz Mąkina.

Marcin Urbaś lekkoatleta w 2008 został uznany drugim lekkoatletą lutego w Europie w plebiscycie EAA / Fot. materiały MENU GROUPTrzecie igrzyska po Pekinie i Atenach, gdzie trzymamy się stałej liczby 10 medali w rywalizacji państw. Czy kierunki, w które zmierza polski sport są nadal dobre?
Arkadiusz Mąkina: Wyniki uzyskane przez naszych medalistów pokazują, że nadal są wśród nas talenty, które należy odkrywać, w których drzemie ogromny potencjał na miarę mistrza olimpijskiego, bo przecież takich mamy. System wykrywania i prowadzenia talentów, profesjonalizacja sportu, która następuje wokół nas, nadaje wyczynom sportowców nowego wymiaru, w którym nowoczesne i innowacyjne techniki szkolenia, a także technologia decydują o końcowym wyniku rywalizacji. Nurt ten wytycza ścisły kierunek, za którym należy podążać.

Co to oznacza dla osób zarządzających sportem w kraju?Zajęcia sportowe z młodzieżą Marcin Urbaś i Arkadiusz Mąkina / Fot. materiały MENU GROUP
Marcin Urbaś: Potencjalnie mówi to bardzo wiele, a oznacza przede wszystkim powiększanie „bazy” potencjalnych mistrzów – z czym wiąże się rozwój sportowy młodzieży. To jeden z pierwszych kroków. Upowszechnianie sportu jest ważne. Zwróćmy uwagę, iż w Państwach, gdzie dzieci biegają po ulicach, a większą część dnia stanowi ruch mamy potencjalnie więcej mistrzów olimpijskich niż w krajach wysoko rozwiniętych.

Arkadiusz Mąkina: Dalej idąc tym tokiem należy zrozumieć funkcję Państwa, rodziców, szkoły w wychowaniu do sportu. Przecież to, że nasze dzieci posiadają komputery i rozrywki elektroniczne nie oznacza, iż nie będą chciały np. grać w piłkę, biegać. Dla rozwijającego się młodego organizmu ruch jest jedną z atrakcyjniejszych form zabawy. Ciało domaga się ruchu. To nasze przyzwyczajenia i ignorancja wysiłku fizycznego sprawia, że utrwalamy model, gdzie rozrywki typu siedzenie przed telewizorem mają pierwszeństwo.Arkadiusz Mąkina polski trener/manager sportowy specjalizujący się w przygotowaniu fizycznym, treningu mózgu, przygotowaniu psychofizycznym, zagadnieniach obszaru psychomotoryki oraz szkoleniu technicznym (a w szczególności w technice biegu / Fot. materiały MENU GROUP

M.U.: Dokładnie. Przecież tyle mówi się o wychowaniu poprzez sport, a nic o wychowaniu do sportu (sic!), a to jedna z najważniejszych funkcji każdego rodzica, nauczyciela, trenera.

Wychowaniu do sportu?
A.M.: Ile razy młodemu sportowcowi zdarza się usłyszeć od nauczycieli, że znów był na treningu zamiast się uczyć, albo dostać karę od rodziców w postaci braku możliwości uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych. Przecież sport jest potrzebny do harmonijnego rozwoju – to tak jak zabierać witaminy „za karę”. Stwarzając takie podejście do sportu automatycznie wprowadzamy w społeczeństwie pewien schemat myślenia i odbioru sportu.

M. U.:Schemat ten nie ma wpływu tylko i wyłącznie na ilość wysportowanej młodzieży, ale też na nasze nawyki żywieniowe, postrzeganie sportowców przez managerów i potencjalnych sponsorów, którzy ze sportem nie mieli nic do czynienia wcześniej.

Czy stworzenie odpowiednich warunków dla młodzieży, by zarazić ją sportem wystarczy?
M.U.: Oczywiście, że nie. Przygotowania do Igrzysk Olimpijskich to kompleksowy rozwój na wielu poziomach, nie tylko pojedyncze kroki podejmowane „na szybko” po Igrzyskach. To tylko jeden z wielu etapów. Poza tym nie ujmujmy tego, jako „tworzenie warunków”. Wybudowanie Orlika nie powoduje, że będą prowadzone na nim odpowiednie zajęcia. Potrzebne jest dokształcanie ludzi i kadr sportowych. Nie wystarczą twarde inwestycje. Często sami ludzie tworzą sobie warunki do pracy, jeśli posiadają odpowiednią do tego motywacje. Kadry sportowe chcą się rozwijać, lecz dobrze jest wskazać kierunek tego rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zapraszam również do odwiedzenia stron: http://www.urbansprint.com/; http://vimeo.com/19014364

Komentarz został ukrytyrozwiń
Radzio
  • Radzio
  • 26.08.2012 20:55

Ciekawe czy nasza Pani Minister Mucha znajdzie sposób na Rio, Londyn wypadł kiepściutko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.