Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2829 miejsce

II Festiwal Słowian pod Ślężą i Dziady Wiosenne.

Majowy weekend rozpoczął się na Ślęży w słowiańskich klimatach. Odwiedzających czekały ciekawe atrakcje, między innymi warsztaty śpiewu, czy wykłady dotyczące historii, kultury i religii Słowian. Całość zamknął obrzęd Dziadów Wiosennych.

 / Fot. Dom Turysty Pod wieżycą Festiwal mający na celu rozpowszechnianie wiedzy o kulturze Słowian, w tym roku w swojej drugiej edycji, odbył się w dniach 28-19. kwietnia w Domu Turysty PTTK ,,Pod Wieżycą" w Sobótce, w cieniu słowiańskiej góry szczytu, dzięki Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Słowiańskiej JAWIA i wspomnianego wcześniej Domu Turysty.

W piątek można było / Fot. Dom Turysty Pod wieżycą posłuchać wykładu ,,Poznaj Słowian- czyli jak żyli nasi Pradziadowie".
Temat rzeka, po którym przyszedł czas na coś dla młodszych słuchaczy- bajania słowiańskie. W drugim dniu festiwalu był czas na poćwiczenie swojego głosu podczas warsztatów ze śpiewu, po którym przyszedł czas na kolejną dawkę ciekawostek i faktów w wykładzie o głównych świętach słowiańskich i ich symbolice. W trakcie festiwalu, przy stoiskach można było nabyć biżuterię i literaturę o tematyce słowiańskiej.
 / Fot. Dom Turysty Pod wieżycąNa rozluźnienie, po wysłuchaniu prowadzących wykład, Adama Nowaka i Szymona Gillisa, przyszedł czas na zaprezentowanie się zespołów muzycznych, które swoją słowiańską muzyką urzekły uczestników festiwalu. Zagrały: Zespół Muzyki Polskiej Mokosza, Zawiało i Żmij.

 / Fot. Dom Turysty Pod wieżycą
Gdy ostatni zespół zakończył swój występ, niebo było już pełne gwiazd. Przyszedł czas na uczczenie pamięci o naszych zmarłych i odprawienie obrzędu Dziadów Wiosennych. Święta, które po raz drugi w kalendarzu obrzędowym rodzimowierców słowiańskich jest poświęcone przodkom. Przygotowaniem do obchodów i obrzędu zajęli się prężnie działający u podnóża Ślęży Ślężańscy Rodzimowiercy, którzy jako grupa rodzimowiercza kultywują wiarę przedchrześcijańską. W ciszy, przy blasku Księżyca i świetle pochodni, uczestnicy obrzędu w liczbie niemal czterdziestu osób udali się wgłąb lasu na przygotowane wcześniej miejsce obrzędowe. Tam rozpalono Święty Ogień i złożono stosowne ofiary Bogom, a zwłaszcza Welesowi, by ten otworzył bramy Nawii i pozwolił w tę szczególną noc zaprosić dusze wzywanych przodków na wspólną biesiadę.

 / Fot. Dom Turysty Pod wieżycą Pełen emocji obrzęd zakończył się przenosinami z powrotem pod Dom Turysty, gdzie kontynuowano święto przy hucznej biesiadzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.