Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31208 miejsce

II Konferencja "Dekada Gierka na tle PRL"

Konferencja poświęcona polityce społecznej gierkowskich czasów

W Sosnowcu odbyła się dzisiaj II Konferencja, będąca kontynuacją tej pierwszej, marcowej - dotycząca oceny polityki społecznej dekady gierkowskiej. Wśród prelegentów naukowcy i politycy, z prof. Adamem Gierkiem na czele. Bardzo rzeczowe i kompetentne przedstawienie dokonań ekipy Gierka w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej - kultura, sztuka, sport, budownictwo mieszkaniowe, awans społeczny wsi, edukacja, lecznictwo, otwarcie na Zachód i płynące stamtąd wzorce życia.

Ogólny bilans dokonań, zarówno na tle czasów gomułkowskich, jak i stanu wojennego i lat 80-tych, wypadł bardzo pomyślnie. Być może, rzeczywiście potrzeba odpowiedniej perspektywy czasowej i dystansu do całościowego i wyważonego oraz bardziej sprawiedliwego ocenienia tamtych czasów, personifikowanych przez Edwarda Gierka.

Nawet Jarosław Kaczyński na przedwyborczym spotkaniu w Sosnowcu kilka miesięcy temu pochlebnie wyraził się o tej postaci, co wypominają mu do dziś dnia niektóre osoby i środowiska - chyba niesłusznie. Bardzo budujące i właściwe metodologicznie jest merytoryczne podejście Organizatorów Konferencji do przedstawianego tematu. Przy takim ujęciu można wyrobić sobie własne zdanie o dekadzie lat 70-tych i osobie I Sekretarza, opierając się na faktach w miejsce złudzeń pamięciowych, uprzedzeń czy tendencyjnych publikacji historycznych i medialnych.

Osławiona gierkowska propaganda, do której porównuje się obecną politykę informacyjną rządu PO/PSL nie miała na Konferencji miejsca. Zastąpiły ją rzeczowość oraz mowa faktów, danych empirycznych, obiektywnych zestawień i statystyk. W mojej subiektywnej ocenie konferencje takie są potrzebne, podobnie jak rzetelność w ocenach najnowszej historii Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może kiedyś poznamy kulisy władzy i upadku jego gabinetu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety to wszstko co E. Gierek i jego ekipa dokonala dla spoleczenstwa, zostalo obecnie w duzej mierze zmarnowane, sprywaryzowane w obce rece za bezcen. Nie jest jego wina, ze Polska w 1976 majac dodatnie saldo handlowe ze wszystkimi Demo-Ludami a tylko 2.5 mld dlugu z Wlochami, zostala zmuszona do udzialu w Banku Wspolpracy Demo-Ludow ustanowionym przez Moskwe, z wymiana 1 wrobel = 2 dolary w 1977 oraz do podpisywania niekorzystnych dlugoterminowych umow gospodarczych z ZSSR. Byl madrym i uczciwym Polakiem i takim pozostal do konca. Ci co go krytykowali czy krytykuja, niech jada do tego swojego raju na Zachodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.