Facebook Google+ Twitter

II Konferencja "Dekada Gierka na tle PRL"

Konferencja poświęcona polityce społecznej gierkowskich czasów

W Sosnowcu odbyła się dzisiaj II Konferencja, będąca kontynuacją tej pierwszej, marcowej - dotycząca oceny polityki społecznej dekady gierkowskiej. Wśród prelegentów naukowcy i politycy, z prof. Adamem Gierkiem na czele. Bardzo rzeczowe i kompetentne przedstawienie dokonań ekipy Gierka w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej - kultura, sztuka, sport, budownictwo mieszkaniowe, awans społeczny wsi, edukacja, lecznictwo, otwarcie na Zachód i płynące stamtąd wzorce życia.

Ogólny bilans dokonań, zarówno na tle czasów gomułkowskich, jak i stanu wojennego i lat 80-tych, wypadł bardzo pomyślnie. Być może, rzeczywiście potrzeba odpowiedniej perspektywy czasowej i dystansu do całościowego i wyważonego oraz bardziej sprawiedliwego ocenienia tamtych czasów, personifikowanych przez Edwarda Gierka.

Nawet Jarosław Kaczyński na przedwyborczym spotkaniu w Sosnowcu kilka miesięcy temu pochlebnie wyraził się o tej postaci, co wypominają mu do dziś dnia niektóre osoby i środowiska - chyba niesłusznie. Bardzo budujące i właściwe metodologicznie jest merytoryczne podejście Organizatorów Konferencji do przedstawianego tematu. Przy takim ujęciu można wyrobić sobie własne zdanie o dekadzie lat 70-tych i osobie I Sekretarza, opierając się na faktach w miejsce złudzeń pamięciowych, uprzedzeń czy tendencyjnych publikacji historycznych i medialnych.

Osławiona gierkowska propaganda, do której porównuje się obecną politykę informacyjną rządu PO/PSL nie miała na Konferencji miejsca. Zastąpiły ją rzeczowość oraz mowa faktów, danych empirycznych, obiektywnych zestawień i statystyk. W mojej subiektywnej ocenie konferencje takie są potrzebne, podobnie jak rzetelność w ocenach najnowszej historii Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może kiedyś poznamy kulisy władzy i upadku jego gabinetu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety to wszstko co E. Gierek i jego ekipa dokonala dla spoleczenstwa, zostalo obecnie w duzej mierze zmarnowane, sprywaryzowane w obce rece za bezcen. Nie jest jego wina, ze Polska w 1976 majac dodatnie saldo handlowe ze wszystkimi Demo-Ludami a tylko 2.5 mld dlugu z Wlochami, zostala zmuszona do udzialu w Banku Wspolpracy Demo-Ludow ustanowionym przez Moskwe, z wymiana 1 wrobel = 2 dolary w 1977 oraz do podpisywania niekorzystnych dlugoterminowych umow gospodarczych z ZSSR. Byl madrym i uczciwym Polakiem i takim pozostal do konca. Ci co go krytykowali czy krytykuja, niech jada do tego swojego raju na Zachodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.