Facebook Google+ Twitter

II Kongres Republikański w Łodzi

Najznamienitsze postaci polskiej myśli prawicowej i konserwatywnej zgromadziły się w Łodzi podczas II Kongresu Republikańskiego…

Pierwszy panel poprowadził Jan Pospieszalski, który w swoim przemówieniu o obywatelskim przebudzeniu Polaków, zatytułowanym „Nie jesteśmy aktorami!” odniósł się do tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia br. Nawiązał przy tym do nakręconego wespół z Ewą Stankiewicz filmu „Solidarni 2010” emitowanego niedawno w TVP1. Zgromił przy tym "Dziennik-Gazetę Prawną" za zarzuty zatrudnienia na potrzeby filmu aktorów. Jego zdaniem takie zachowanie ze strony gazety stoi w sprzeczności z dobrem Polski oraz idei przyświecającej kongresowi - idei przebudzenia republikańskiego, a więc wspólnotowego.

„Państwo ma działać jako instytucja, na rzecz dobra wspólnego” - mówił. Jednak nie działa, nie tylko tak jak powinno, ale w ogóle. Stąd też idea przebudzenia wspólnotowego. Konieczne jest budowanie silnego państwa w oparciu o przestrzeń symboliczną oraz jawność i debatę publiczną. Są one niezbędne, ponieważ społeczne wołanie o prawdę po katastrofie smoleńskiej, to nic innego, jak rozpaczliwe wołanie o wyzwolenie się spod dyktatu zakamuflowanych manipulacji.

Drugi panel poświęcony był zagadnieniu „Co nie powinno wrócić?”. Na wstępie istotę tego zagadnienia zdefiniował Łukasz Warzecha, mówiąc iż należy zapytać raczej: co odeszło? Wyczerpującej odpowiedzi udzielił Piotr Lisiewicz, który stwierdził, iż „Odeszła Polska, w której główną linią podziału była kłótnia babci z wnuczkiem chowającym jej dowód. W odniesieniu do tego faktu, Lisiewicz wytypował trójfunkcyjny podział Polski na obecną chwilę. Tak więc wyróżnić możemy Polskę Tradycyjną, Polskę Zbuntowaną i Polskę Zbydlęconą.

Jak uważa, w ostatnim czasie nastąpiło zbliżenie się i interakcja między dwiema pierwszymi, po raz pierwszy od 1989 r. (wcześniejsze napuszczanie ich przeciwko sobie, uważa za komunistyczną strategię Wojciecha Jaruzelskiego). Obie są dla Polski jako takiej potrzebne i niezbędne jest ich odpowiedzialne współdziałanie, aby nasza Ojczyzna nie stała się wyłącznie Polską Zbydlęconą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.