Facebook Google+ Twitter

II Ogólnopolska Konferencja Organizacji i Kół Naukowych

"Znając jedną, nie znasz żadnej. Kultura. Nauka. Religia." Pod takim hasłem odbyła się wczoraj w Łodzi konferencja organizacji i kół naukowych. Patronem medialnym była m.in. gazeta internetowa Wiadomości24.pl.

II Ogólnopolska Konferencja Organizacji i Kół Naukowych Na Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zawitali przedstawiciele wielu krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy na co dzień studiują w Łodzi. Tego dnia opowiadali o kulturze, obyczajach i religii swoich narodów. Celem konferencji była próba nawiązania dialogu międzykulturowego oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej bycia kreatywnym i przedsiębiorczym tak, aby działać na poziomie globalnym i rozumieć kulturę innych narodowości. Szczególny akcent położono na zrozumienie świata arabskiego (na przykładzie Tunezji), który wciąż budzi wiele kontrowersji. Organizatorem konferencji było Studenckie Koło Naukowe "Globalni" działające na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

- Koło "Globalni" stara się mówić o sprawach, które są istotne dla właściwego postrzegania i rozumienia świata - powiedziała w swoim wystąpieniu prorektor UŁ, pani prof. dr hab. Eliza Małek. Jej zdaniem świat arabski budzi duże zainteresowanie. Ta wymiana zdań i poglądów będzie bardzo ciekawa, gdyż zrozumienie innych jest podstawą ludzkiego współżycia. - Człowiek nie może zamykać się w obrębie własnej kultury - dodała pani prorektor.

Henryk Borko z biura zajmującego się współpracą z krajami arabskimi uważa, że podejmowanie takich inicjatyw związanych z dialogiem i współpracą międzynarodową jest bardzo cenne. - Obecnie jesteśmy globalną wioską, ale ludzie robią sobie nawzajem wiele przykrych rzeczy. Dlatego, takie działania, jakie podejmują "Globalni" są bardzo ważne. - mówił do uczestników konferencji.

Bartosz Stawowski rozmawia z Tarkiem Bounaouara z TunezjiWśród prelegentów byli między innymi studenci z Kamerunu, Albanii, Japonii, Ukrainy i Tunezji, która była krajem Prezentacja studenta z Kamerunu | fot. B. Stawowski patronującym konferencji. Tunezyjczyk Tarek Bounaouara przyjechał do Polski rok temu. - Największym problemem była dla mnie nauka języka polskiego i pogoda w tym kraju. - opowiada. Mówi, że polscy studenci są bardzo mili, przyjacielscy i otwarci. Tarek jest zasypywany pytaniami o kulturę, zwyczaje i religię swojego kraju. Z kolegami często rozmawia o konfliktach arabsko-europejskich. Próbuje wyjaśniać powody, którymi kierują się poszczególne strony. Czasem spotyka się z niechęcią Polaków. - Zdarzają się ludzie, którzy widząc Araba, uważają go za terrorystę i religijnego fanatyka. - mówi.

Mariusz Gołębiowski , opiekun SKN "Globalni" i pomysłodawca konferencji jest zadowolony z jej przebiegu i zaangażowania studentów. - Jestem pełen podziwu, że w ludziach tkwi taki dynamizm i ochota do propagowania różnorodności kulturowej i wzajemnej integracji - mówi. Efektem konferencji będzie Międzynarodowe Centrum Współpracy Studenckiej, które swoją działalność rozpocznie w przyszłym roku akademickim.


Ambasador Tunezji Bechir Chebaane | fot. B. StawowskiJednym z głównych punktów konferencji było przemówienie ambasadora Tunezji, pana Bechira Chebaane. – Tunezja zawsze była symbolem koegzystencji i wzajemnego wzbogacania się wielu cywilizacji, narodów, kultur i religii – mówił. – W Tunezji dialog, solidarność i szacunek do bliźniego są podstawowymi zasadami społecznymi, których uczy się od najmłodszych lat. Duży nacisk położono na emancypację kobiet. Kobiety otrzymały prawa, o jakich wcześniej nie było mowy w świecie arabsko-muzułmańskim. Kobieta stała się pełnoprawnym obywatelem. Zdaniem Bechira Chebaane wyzwolona kobieta jest podstawą zdrowej rodziny i społeczeństwa i potrafi zadbać o powszechnie przyjęte wartości. - To tłumaczy sukces podjęcia próby unowocześnienia zasad i wartości społecznych w Tunezji - mówił ambasador.

Tunezja jest otwarta na współpracę międzynarodową. Młodzi Polacy mogą znaleźć szeroką ofertę pracy w Tunezji. - O tunezyjskiej kulturze opowiadał Tarek Bounaouara | fot. B. Stawowski Wszystko zależy od sektora, w którym chcą pracować. Jesteśmy społecznością otwartą na propozycje. Wystarczy, aby młodzi ludzie określili się, co chcą robić. Nasz rynek jest otwarty - mówił Bechir Chebaane.


Ostatnim punktem konferencji był program artystyczny, w którym wystąpili przedstawiciele różnych kultur prezentując rodzime tańce i piosenki. Ten, pełen dynamiki punkt zyskał ogromną przychylność uczestników, którzy włączali się do zabawy.

Obejrzyj rozmowę z ambasadorem Tunezji:


Zobacz rozmowę z Tarkiem Bounaouarem:Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tematyka spotkania jest już sama w sobie na tyle ciekawa, ze wrazen oraz konwersacji domyslam sie nie było końca.
Przede wszystkim zainteresowałam się Waszą działalnością ponieważ w dzisiejszych czasach (które chyba i tak są łaskawsze dla cudzoziemców niz kiedyś) jest nadal wiele rasizmu, pogardy, krzywdy i bólu względem drugiego człowieka, a to niestety przytłacza. Cieszę się, że są osoby takie jak Wy, które próbują coś z tym uczynic, pokazac świat, kulture, religie, mysli i upodobania z innej strony. O wartości człowieka świadczy miara życiowych doświadczeń, zdolność do refleksji oraz sposób w jaki radzi sobie z przeciwnościami dnia codziennego. Ważne jast wnętrze, emocje i uczucia, a nie kolor skóry czy wyznania. Każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata. Dlatego emanuje niepowtarzalnym pięknem.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi". Obyśmy o tym zawsze pamietali. Tego Wam i sobie zycze. Gratuluje i zycze dalszych sukcesów.
A.R.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.