Facebook Google+ Twitter

II Ogólnopolski Tydzień Apostazji w trzecim tygodniu maja

Już po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Apostazji. Wspólne i masowe wystąpienia z Kościoła mają być wyrazem sprzeciwu wobec nadmiernego wpływu tej organizacji na życie w naszym kraju.

Tydzień Apostazji to ogólnopolska akcja organizowana przez witryny Apostazja.pl i Apostazja.info, Ruch Palikota oraz Fundację "Wolność od religii". W trzecim tygodniu maja, od 14 do 20 maja 2012 roku - podczas Tygodnia Apostazji, osoby zdecydowane na opuszczenie Kościoła rzymskokatolickiego będą mogły to uczynić w szerszym gronie, zamieniając swój prywatny gest w ogólnopolski masowy głos w debacie publicznej. Wspólna i masowa apostazja będzie wyrazem sprzeciwu wobec nadmiernego wpływu Kościoła na życie w naszym kraju. Osoby występujące z tej organizacji wycofują swoje poparcie dla decyzji podejmowanych w imieniu „90 proc. katolików”; odbierają Kościołowi mandat posługiwania się ich osobą w jego grach polityczno-finansowych.

Aby wziąć udział w tej akcji, należy po prostu wystąpić z Kościoła w trzecim tygodniu maja (14-20 maja). Jeśli chodzi o formę tego aktu, to każdy może wybrać tą, która mu najbardziej odpowiada. Może to być procedura Episkopatu Polski, może to być tzw. metoda włoska (oparta na przepisach "Ustawy o ochronie danych osobowych"), może to być wreszcie jakaś publiczna demonstracja, happening (np. taki jak w lipcu 2011 zorganizowała Rita Baum).

Organizatorzy podają kilka powodów powstania tej inicjatywy:
Po pierwsze: Wiele osób nie chce być uważanych za członków Kościoła, ale nie wie, że apostazja w ogóle jest możliwa - ogłaszając Tydzień Apostazji, pokazujemy jak to zrobić!
Po drugie: Chcemy zwrócić uwagę na procedurę występowania z Kościoła w Polsce i wpłynąć na jej zmianę! Procedura występowania z Kościoła powinna być uproszczona i uregulowana w prawie świeckim, a im większa będzie presja społeczna na ten aspekt, tym większa szansa, że zbliżymy się do zachodnioeuropejskich norm w tej kwestii (oświadczenie woli wysyłane pocztą lub przez Internet).
Po trzecie: Zdarza się niestety, że osoby występujące z Kościoła są traktowane jakby nie były do końca świadome tego, co robią lub jakby nie miały prawa do decydowania o swojej przynależności do Kościoła. Często reakcją na ich wystąpienie jest ostracyzm ze strony rodziny, znajomych czy lokalnej społeczności. Poprzez pokazanie, że w naszym społeczeństwie są ludzie, którzy odchodzą z Kościoła chcemy pomóc wszystkim przyszłym apostatom uniknąć takiego traktowania.
Po czwarte: Jest w Polsce wiele osób, które już dawno temu podjęły decyzję o wystąpieniu z Kościoła, jednak jakoś nigdy nie mogą znaleźć czasu, aby tą decyzję zrealizować. Tydzień Apostazji jest po to, aby te osoby zmobilizować.
Po piąte: Jest grupa osób w Polsce, które chcą wystąpić z Kościoła, ale z powodu obecnej formy procedury apostazji nie mogą tego zrobić - są to osoby niepełnosprawne. Tym osobom pragniemy pomóc wykonać swój akt woli.[/i]"

Organizatorzy nieprzypadkowo wybrali termin w trzecim tygodniu maja. 17 maja 1989 roku zostały uchwalone dwa ważne akty prawne: "Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania" oraz "Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej". W 23. rocznicę tego faktu organizatorzy chcą zwrócić uwagę decydentów na negatywne efekty uchwalenia tych ustaw (a także kilku innych na czele z Konkordatem). Po pierwsze w relacjach między państwem a Kościołem w Polsce ma miejsce niezrozumiały i radykalny przywilej Kościoła kosztem świeckości państwa. Dotyczy to wielu niezgodnych z Konstytucją sposobów finansowania Kościoła, lekcji religii w szkołach, remontów świątyń, ale też codzienności funkcjonowania państwa i życia w kraju, gdzie niemal wszystko ma związek z Kościołem. Po drugie "Ustawa o gwarancjach..." daje każdemu prawo do należenia lub nienależenia do związków wyznaniowych, nie precyzuje jednak w jaki sposób na gruncie prawa świeckiego można zrezygnować z takiej przynależności. Z powodu zdarzających się przypadków utrudniania apostazji przez Kościół katolicki należy tę ustawę znowelizować.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

majzel
 • majzel
 • 25.04.2012 11:43

Apostazja nie jest wystąpieniem z Kościoła!. To jest chore! Ruch Palikota poprzez promocję nakładania na siebie ekskomuniki zdecydował się reprezentować insteresy Episkopatu Polski. Wystąpienie z Kościoła nie jest jego wewnętrzną sprawą. To indywidualna i suwerenna decyzja każdego człowieka. Osoba decydująca się na wystąpienie nie potrzebuje żadnej kościelnej instrukcji, która mówi tylko i wyłącznie o nakładaniu na siebie ekskomuniki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 24.04.2012 07:48

Panie Grzegorzu, może tu chodzi o coś więcej, że zacytuję fragment z Biblii Tysiąclecia: Mt 7:21-23
21. Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.
22. Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?
23. Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!
(BT)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to znaczy "uwierz w Jezusa"? Przecież to jest postać historyczna. - Do czego tu jest jeszcze wiara potrzebna? Równie dobrze można by mówić: uwierz w JP II...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wystąp,
Ok, rozumiem, mnie też się nie podobają zachowania niektórych duchownych w denominacji, do której należę, ale to jeszcze nie znaczy, aby zrywać z Kościołem - kościół to nie instytucja, która ma słowo 'kościół' w nazwie, ale wspólnota wierzących w Jezusa Chrystusa.
Rozumiem, że ktoś jest zniechęcony postawą wiernych czy duchownych w takiej czy innej wspólnocie. Może wtedy przejść do innej wspólnoty, gdzie nie robią tego, co twoim zdaniem nie powinni robić i robia to, co twoim zdaniem powinni robić. Uważaj jednak, bo doskonałej wspólnoty nie znajdziesz. A jeśli już, to ty się do niej nie będziesz nadawał, bo nie jesteś doskonały.
Jeśli ktoś chce demonstracyjnie che zostawic Kościół i zerwać relacje z wierzącymi w Jezusa, to znaczy, że w jego sercu nie było wiary w Boga. Była tylko wiara w człowieka księdza, który go zawiódł. Uwierz w Jezusa, on cie nie zawiedzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wystap.pl
 • wystap.pl
 • 23.04.2012 16:48

''Jest skrzętnie ukrywanym przez biskupów faktem, że występowanie z Kościoła nie jest jego wewnętrzną sprawą. Wszystko co trzeba zrobić żeby wystąpić z dowolnego kościoła to napisać zrozumiałe i jednoznaczne oświadczenie woli, podpisać się i wysłać do proboszcza parafii chrztu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wystąpienie jest skuteczne od dnia odebrania pisma. Ten zaś pokazany jest na rewersie zwrotki. To wszystko.''

źródło: www.wystap.pl/wystap-z-kosciola/

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.04.2012 07:32

Apostazja! Super sprawa! Wdrażano ją w CCCP, na Kubie, bezwzględnie w Chinach za Mao Tse Tunga, (osławiona rewolucja kulturalna), no i teraz świetnie się ma w Korei Północnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
 • Cyber Killer
 • 23.04.2012 07:24

@Jerzy: Kodeks karny i cywilny w pełni zastępują jakiekolwiek przykazy jakiejkolwiek religii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 23.04.2012 06:50

nie byłem w kościele od 1964 roku i nie czuję potrzeby tam chodzic,nie umiem się przeżegnac ani nie znam pacierza ,nie zabijam,nie kradnę a co robi POlski rząd?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co chcecie zaproponować w zamian za te przykazania:
Wyjścia 20: (13) Nie zabijaj.
(14) Nie cudzołóż.
(15) Nie kradnij.
(16) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
(17) Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

Czy tych, którzy wyjdą z KRK, będą one nadal obowiązywać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.