Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

558 miejsce

II wojna światowa. Alianci bronili Polski... ulotkami

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.

"Polska pierwsza do walki" / Fot. Gazety Wojenne, Tomasz OsuchJuż w pierwszych chwilach II wojny światowej, a może nawet dużo wcześniej, Polska została zdradzona przez bezwstydne rządy Francji i Wielkiej Brytanii. Pomimo wypowiedzenia hitlerowskim Niemcom wojny 3 września 1939 roku, państwa alianckie nie wykazały się chęcią realnej pomocy walczącej o byt Polsce.

Jedną z poważniejszych operacji rozpoczętych w pierwszych chwilach kampanii wrześniowej, którą mogą "poszczycić" się sojusznicy Polski, było bombardowanie hitlerowskich Niemiec... ulotkami. Podczas gdy polscy kawalerzyści szarżowali na zagony pancerne Guderiana, propaganda stała się głównym instrumentem Wielkiej Brytanii i Francji w walce z niemiecką zawieruchą.

Z odtajnionych brytyjskich dokumentów z początkowego okresu II wojny światowej, wywnioskować można, że taktyka, jaką alianci przyjęli w pierwszych chwilach konfliktu z Niemcami, była taktyką zgubną, szczególnie dla Francji posiadającej jedną z największych armii świata, która już w 1940 roku znalazła się pod okupacją Wehrmachtu.

6 mln ulotek


W nocy z 3 na 4 września 1939 roku bombowce brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły pierwszy nalot na Niemcy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zamiast bomb, na nazistowskie ulice i fabryki zrzucono propagandowe ulotki. Dokładnie 6 mln ulotek, które spadły m.in. na Hamburg, Bremę oraz Zagłębie Ruhry. W ulotkach zrzuconych przez 10 bombowców Whitley z 51. i 58 eskadry bombowej RAF, mieszkańcy Niemiec mogli przeczytać m.in.: "Każda niemiecka ambicja może być spełniona w drodze przyjaznej negocjacji(...) Wy, naród niemiecki, jeżeli tylko chcecie, możecie nalegać na pokój w każdym czasie. My również pragniemy pokoju i jesteśmy gotowi do jego zawarcia z każdym miłującym pokój rządem niemieckim."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tadeusz Pusz
  • Tadeusz Pusz
  • 02.12.2010 23:49

Polacy macie trzymac sie razem slowianie kazdemu zrobicie pranie.Uciekac z NATO ,alianci beda teraz zrzcali baloniki z napisami ,pomysla wrogowie ze bomby , podniosa rece , eliczcie na aliantowskich zlodziei.Czywtej polsce jest z glowa .albo glowy pominiali z tym malym w spodniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście to po części wina "krótkowzroczności" Polski, powodowanej jednak słabością gospodarczą państwa, która nie pozwalała na samodzielną obronę w razie wojny. Z politycznego punktu widzenia, sojusz z WB i Francją wydawał się jedynym rozwiązaniem. Polska powiedziała "A", do naszych aliantów należało powiedzieć "B", czego jednak nie uczynili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego miałby usłyszeć? UK nie miała zdolności bojowej a Francja... no cóż. Wyglądała niewiele lepiej. Nasza krótkowzrocznościa było szukanie sobie takich sojuszników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nigdy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, kiedy naród polski usłyszy słowa 'przepraszam' , 'wybaczcie' od najwyższych przedstawicieli byłych aliantów za niedotrzymanie sojuszniczych zobowiązań oraz haniebne i tchórzowskie potraktowanie nas po zakończeniu II WŚ - vide np. parada zwycięstwa w Londynie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.