Facebook Google+ Twitter

II wojna światowa w kadrach odtworzona

Dziś, 1 września 2009 roku, mieszkańcy Europy obchodzą 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wojna zaczęła się w Polsce atakiem pancernika Schleswig–Holstein na polską placówkę na Westerplatte. Stąd, oficjalne uroczystości upamiętniające to tragiczne dla milionów ludzi wydarzenie, odbywają się w Gdańsku.

Wejście do kina "Neptun" przy ul. Długiej w Gdańsku. / Fot. Stefania Najsarek.Wczoraj 31 sierpnia, wczesnym popołudniem, mszą św. odprawioną w kościele św. Brygidy przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką Marią Kaczyńską, wicepremiera Waldemara Pawlaka oraz licznej reprezentacji władz rządowych i lokalnych rozpoczęto uroczystości rocznicowe.

W godzinach wieczornych kontynuowano premierowym pokazem filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Organizatorzy, w iście europejskim stylu przygotowali się do przyjęcia gości oraz autorów i realizatorów filmu. W takiej scenerii, wśród zgromadzonych przed kinem „Neptun” gości, oprócz przedstawicieli krajowego i lokalnego establishmentu znajdowali się również obcokrajowcy.
Kompozytor J.Kaczmarek i odtwórcy Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Marcia Gay Harden, Anna Paquin. / Fot. Stefania Najsarek
Emocji oczekującym przysporzyły towarzyszące wejściu do budynku procedury, bowiem rośli panowie poza sprawdzaniem legalności „wejściówek”, skrupulatnie przeglądali zawartość damskich torebek i tajemniczymi przedmiotami wodzili po odzieży wchodzących. Skontrolowanych, sympatyczne hostessy kierowały na przeznaczone im miejsca - dziennikarzom wskazując balkony.

Projekcja filmu rozpoczęła się z dużym opóźnieniem, spowodowanym oczekiwaniem na przybycie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz towarzyszących mu osób: małżonki Marii Kaczyńskiej, szefowej gabinetu Ewy Juńczyk–Ziomeckiej, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, dyrektora Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka oraz innych osób z otoczenia prezydenta i premiera.
J.K. Harrison z prezentem otrzymanym z rąk Prezydenta RP. / Fot. Stefania Najsarek.
Powitaniem najwyższych władz Polski, córki Ireny Sendlerowej, reżysera filmu Johna Kenta Harrisona, kompozytora muzyki do filmu Jana Karczmarka, odtwórców m.in. Anny Paquin, Marci Gay Harden, Danuty Stenki, Mai Ostaszowskiej, inspiratorki tematu Beaty Pisuli oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, uroczystość otworzyła Grażyna Torbicka.Danuta Stenka w otoczeniu "fanek". / Fot. Stefania Najsarek Z przykrością odnotować należy, że na premierze filmu nie pojawił się przedstawiciel duchowieństwa polskiego, mimo tego, że w filmie zaznaczono wkład księży i zakonów katolickich w ratowanie od zagłady ludności żydowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Pani Aniu, tekst napisałam i wysłałam do redakcji 1.09., a uroczystość odbyła się 31.08, dlatego napisałam "wczoraj" - chyba prawidłowo? :)

Za komentarze, wszystkim pięknie dziękuję. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale, szczerze mówiąc, jak zobaczyłam ten materiał link zakwalifikowany przez redakcję do działu Kultura, też nieco zdziwiłam się, że mój tkwi w M3G. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ciekawą relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Steniu, dlaczego ten tekst jest w M3G? W sumie to przecież relacja :D 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwiazdki, Steniu. Bardzo Ci zazdroszczę udziału w tym wydarzeniu, m.in. ze względu na możliwość spotkania z p. Stenką, która wielką aktorką jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Steniu - gratulacje! Sprawozdanie z pazurem !(rózowym) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+, świetny tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna relacja zilustrowana dobymi, ciekawymi zdjęciami. Gwiazdek pięć. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja i zdjęcia doskonałe, tylko Pani Steniu wczoraj był 31 sierpnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.