Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3209 miejsce

III edycja Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja

Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno - muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Zbliżający się wielkimi krokami dzień 3 maja jest bardzo ważną datą dla Polski i Polaków, ze względów historycznych. Mianowicie, tego dnia, od 1990 roku obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Właściwie, to święto zostało ustanowione w 1919 roku. Jednak początkowo było obchodzone tylko do roku 1946, kiedy to władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego celebrowania tego dnia. Dopiero 44 lata później, tj. w 1990 roku, święto to na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń historycznych w Polsce. Od tamtej pory, jest to dzień wolny od pracy, wywieszane są flagi państwowe. Jest ono upamiętnieniem uchwalenia Konstytucji 3 maja przez Sejm Czteroletni.

Czym jest Konstytucja Trzeciego Maja i dlaczego została ustanowiona?

 / Fot. Dawid Korczyński Konstytucja 3 Maja to uchwalona, 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją

Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto.

Jak obchodzona jest Konstytucja Trzeciego Maja?

Tego dnia, w celu podkreślenia ważności wydarzeń tamtego okresu, od wielu lat w całej Polsce, chociaż głównie w Warszawie, odbywają się różne koncerty, czy biegi niepodległościowe.

Jednym z takich wydarzeń, który kilka lat temu na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy, jest Koncert Niepodległości. Jest to swego rodzaju spektakl słowno – muzyczny, na początku, tj. od 2009 roku, organizowany tylko z okazji 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kilka pierwszych edycji tego charakterystycznego wydarzenia odniosło tak niebywały sukces, że w 2013 roku organizatorzy zdecydowali o rozbudowie go i Koncert Niepodległości wybrzmiał również w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Śmiało można stwierdzić, że ubiegły rok był przełomowym dla tego przedsięwzięcia, jak i wszystkich osób współtworzących to dzieło. Mianowicie powstały kolejne odłamy Koncertu Niepodległości.  / Fot. Materiały prasowe

Po raz pierwszy został zorganizowany Koncert Niepodległości na Westerplatte, po raz pierwszy również ekipa udała się z tym projektem za granicę kraju, a dokładniej wystąpiła dla kanadyjskiej polonii, która była zachwycona. Już dzisiaj można powiedzieć, że Koncert Niepodległości wybrzmiał na Westerplatte po raz pierwszy, ale nie po raz ostatni. Po raz pierwszy również, Koncert Niepodległości wybrzmiał na falach radiowych.

Jednak tematem tego artykułu nie jest Koncert Niepodległości na Westerplatte, tylko Koncert Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Będzie to łącznie 14 edycja tego przedsięwzięcia.

Jednym z głównych celów tej edycji jest popularyzacja pieśni i najważniejszych wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. Inspiracją dla artystów do zorganizowana tej edycji Koncertu jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Pokreślona zostanie również rola Konstytucji 3 maja.

Kolejnym celem postawionym sobie przez organizatorów jest ukazanie służby Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli o wolność innych narodów.

Repertuar i narracja skupiają się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i pieśniach popularnych wśród polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”. Część z nich zaprezentowana została w czasie ubiegłorocznej kanadyjskiej premiery Koncertu Niepodległości. Jak zapowiadają organizatorzy repertuar zostanie przedstawiony w barwnych aranżacjach wykonanych w nurcie muzyki hybrydowej, będących znakiem rozpoznawczym projektu.

Czym jest muzyka hybrydowa?

Muzyka hybrydowa jest stylem wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Jak zgodnie twierdzą artyści, łączy ona oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, tech-house, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Muzycznym dopełnieniem repertuaru Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, będą współczesne kompozycje instrumentalne.

Dorobek Koncertu Niepodległości to ponad 100 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 14 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi danej edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział blisko 500 osób, z tego ponad 130 profesjonalnych artystów
z Polski i z zagranicy.

 / Fot. Cezary BernolakEkipa Koncertu Niepodległości

Warto zaznaczyć, że projekt ten właściwie od początku tworzą w większości ci sami artyści, są występy gościnne, ale trzon artystyczny pozostaje bez zmian.

Koncert Niepodległości jest bowiem nie tylko cyklicznym projektem muzycznym, ale także, realizującą go, formacją muzyków sesyjnych. Przewinęło się przez nią ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Została ona założona przez polsko-kanadyjska wokalistkę jazzową i kompozytorkę Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, reżysera i scenarzystę Koncertu Niepodległości.

W koncercie wystąpią:
- Ola Turkiewicz – polsko – kanadyjska animatorka kultury, kompozytora i wokalistka, dyrektor muzyczny, współtwórca Koncertu Niepodległości.
- Grzegorz Wilk - wokalista Koncertów Niepodległości. Doskonały wokalista świetnie radzący sobie zarówno w wykonywaniu oratoriów, jak i w udziale w komercyjnych produkcjach telewizyjnych. Solista oratoriów Piotra Rubika.  / Fot. Dorota Smolarek
- Marcin Riege – gra na fortepianie i instrumentach klawiszowych, tworzy i wykonuje muzykę o szerokiej stylistyce – jazz, pop, electro i klasyka. Komponuje muzykę instrumentalną i piosenki.
- Krzysztof Kowalewski - gitarzysta, aranżer, kompozytor. Ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych. Muzyk sesyjny, wykładowca warsztatów jazzowych.
- Robert Murakowski - trębacz jazzowy, koncertował na festiwalach: Jazz Jamboree, Jazz na Starówce, Festiwal „Złota Tarka”. Współpracował miedzy innymi z Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Bogdanem Hołownią, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Zbigniewem Wegehauptem, Andrzejem Dąbrowskim, Adam Cegielskim, Czesławem Bartkowskim, Januszem Skowronem, Krzysztof Herdzinem, Włodkiem Pawlikiem, Wojciechem Karolakiem a także big bandem Marię Schneider oraz Rayem Charlesem. Ponad to nagrywał muzykę do filmów: „Kryminalni”, „Dlaczego nie”, „Układ zamknięty”
- Paweł Jabłoński - akordeonista, pianista, aranżer, muzyk sesyjny
- Marcin Ritter - od 10 lat muzyk łódzkiego zespołu Normalsi. Współpracował m.in. z Blue Cafe, Oddział Zamknięty, EKT Gdynia, Hot Asterix, Colerado Band, Vintage. W 2008 stworzył muzykę do spektaklu „Blatter”. Współpracuje z łódzkimi teatrami. Współzałożyciel fundacji Dom Muzyki, która promuje łódzkie środowisko muzyczne. Czynnie koncertuje w kraju i za granicą
- Wojciech Hartman - wirtuoz skrzypiec. Przez ponad 15 lat związany był z Teatrem Muzycznym ROMA. Prowadził także działalność pedagogiczną.
- Sara Malinowska – skrzypaczka
- Agnieszka Zagroba – Klahs – gra na altówce
- Marzena Masłowska – twórca i manager Kwartetu Smyczkowego „Obligato”, wiolonczelistka od 27 lat występująca na scenie, pracowała, jako wiolonczelistka Tutti w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, ale również pracowała na stanowisku koncertmistrza grupy wiolonczel w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej. Współpracowała z wieloma orkiestrami, takimi jak: Warszawska Orkiestra Symfoniczna Sonata im. Bogumiła Łepeckiego, Sinfonia Viva, Królewska Orkiestra Symfoniczna, Warsaw Camerata, Opera i Filharmonia Podlaska, Orkiestra Romantica i Pan – European Philharmonia. Jako muzyk sesyjny i rozrywkowy uczestniczyła w nagraniach: muzyki do spektaklu „Porwanie Sabinek” w Teatrze Kamienica w Warszawie, muzyki do filmu „Dzień dobry, kocham Cię”, płyty piosenkarza Dawida Kwiatkowskiego, płyty „Nowe pokolenie 14/44”, płyty „Koncert Niepodległości”, której patronem było Polskie Radio, płyty zespołu Centurion. Pracowała z muzykami polskiej sceny rozrywkowej tj.: Pectus, Grzegorz Turnau, Nocna Zmiana Bluesa, Grzech Piotrowski, Mateusz Krautwurst, Kari i Sławek Uniatowski.
- Grzegorz Poliszak – gra na perkusji

 / Fot. Materiały prasoweW repertuarze znajdzie się wiele znanych, jak i tych mniej znanych utworów, m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Wąwóz Samosierry”, „Marsz Polonii” czy „Lwowskie Puchacze” i wiele innych. Jak zawsze, na koniec, artyści wykonają Hymn Polski wraz z publicznością.

Po raz kolejny prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak.

Podkreślić należy również, że prawie od początku Prezydenci kraju obejmują koncert Honorowym Patronatem. Oczywiście tak jest i tym razem. Od wtorku, tj. 25 kwietnia, na stronie Koncertu Niepodległości https://www.koncertniepodleglosci.pl/ można zamówić darmowe wejściówki. Ilość miejsc ograniczona. Koncert odbędzie się 3 maja o godz. 19.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.