Facebook Google+ Twitter

III edycja programu „Kamerton innowacyjności”

Zakończyła się trzecia edycja programu „Kamerton innowacyjności” jak co roku organizowanego przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (INE PAN), BRE Bank oraz Gazetę Prawną.

Logo rankingu 500 najbardziej innowacyjnych firm w Polsce / Fot. Tomasz KamińskiGłówne cele programu "Kamerton innowacyjności" to prezentacja krajowych dokonań dziedzinie innowacyjności oraz promocja i nagradzanie przedsiębiorstw, które poprzez swoje osiągnięcia wpływają na rozwój naszej gospodarki. Wynikiem trzeciej edycji programu jest „Raport innowacyjności gospodarki Polski”, a w nim ranking 500 najbardziej innowacyjnych firm, których działalność w tym zakresie jest udokumentowana.

Na czele listy znalazły się m.in.
- „Adamed” – spółka farmaceutyczna,
- „Komag” - Centrum Mechanizacji Górnictwa,
- „Alstom Power” – producent odlewów przemysłu ciężkiego,
- „Hydromega” – producent układów hydrauliki siłowej,
- „GlaxoSmithKline Pharmaceuticals”,
- Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich,
- „H. Cegielski” – fabryka pojazdów szynowych,
- „Glinnik” - Grupa Kapitałowa „Solaris Bus”,
- „Yes” – firma jubilerska,
-
Volkswagen Poznań.

Firmy oceniane były w pięciu kategoriach łącznie obejmujących:
- nakład na badania naukowe i rozwój
- innowacyjność rynkową i procesową
- liczbę zarejestrowanych patentów
- powiązania z instytucjami badawczymi
- udział w programach badawczych
- zastosowanie rozwiązań informatycznych i nowatorskich rozwiązań rynkowych
- dynamikę sprzedaży w kraju i za granicą
- zdolność tworzenia miejsc pracy
- wprowadzanie nowych produktów i usług
- efektywność wykorzystywania aktywów
- nagrody, wyróżnienia, medale i certyfikaty zdobyte na wystawach w kraju i za granicą

Metodologia ocen jest opracowana i zastrzeżona przez INE PAN. Uwzględnione są w niej studia makro- i mikroekonomiczne oraz dane jakościowe i ilościowe. Jakościowe i trudno mierzalne opracowują eksperci. W tych przypadkach stosowane jest też podejście dynamiczne uwzględniające ciągłość i porównywalność ocen z roku na rok i między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Z kolei dane ilościowe uzyskiwane są od samych przedsiębiorstw oraz brane ze statystyk.

Taki sposób oceniania pozwala na uwzględnianie firm działających w różnych branżach. Różnorodność uwzględnianych czynników pozwala też brać pod uwagę zarówno międzynarodowe koncerny, małe i średnie przedsiębiorstwa jak i mikrofirmy. To stanowi o wyjątkowości raportu. Tego roku dodatkowo wyodrębniono kilka podrankingów m.in. regionalnych, małych i średnich firm, mikroprzedsiębiorstw, branżowych, a także najbardziej innowacyjnych produktów i usług.

Sporządzony dokument jest cennym źródłem informacji dotyczących działań naszych przedsiębiorstw w zakresie innowacji. Przedstawiciele Międzynarodowej Sieci Naukowej uważają, że opracowanie przyczyni się w Polsce do wzrostu znaczenia problematyki dotyczącej innowacji i rozwoju. Raport dodatkowo zawiera ponad 20 artykułów naukowców z INE PAN, Międzynarodowej Sieci Naukowej, Centrum Analiz Statystyczno-Ekonomicznych, Wydziału Zarządzania i Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Instytutu Państwowych Problemów Techniki PAN oraz Politechniki Warszawskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.