Facebook Google+ Twitter

III Forum Nowej Gospodarki. Kraków coraz "bliżej" Katowic

Podpisanie przez pięć małopolskich uczelni wyższych umowy o stworzeniu Małopolskich Parków Inteligentnej Specjalizacji, było najważniejszym wydarzeniem rozpoczętego w czwartek III Forum Nowej Gospodarki w Krakowie.

Podczas III Forum Nowej Gospodarki / Fot. Piotr DrabikPorozumienie pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Rolniczym, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym ma w praktyce wspomóc wspólne działania, w poszukiwaniu najnowszych technologii m.in. w budownictwie energooszczędnym, gospodarce wodnej czy zdrowej żywności. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez przedstawicieli pięciu wyżej wymienionych uczelni wyższych na konferencji prasowej z udziałem Marka Sowy - marszałka województwa małopolskiego. - Mam nadzieję, że nasza dyskusja w ramach forum pokaże, że potrafimy wspólnie pracować nad konkretnymi projektami i wymieniać doświadczenia - podkreślał podczas swojego przemówienia. A samo forum, które po raz drugi odbywa się w grodzie Kraka, jako główną ideę stawia sobie zacieśnienie współpracy pomiędzy Śląskiem a Małopolską i popularyzowanie innowacji w biznesie oraz gospodarce. Jego trzecia edycja, rozpoczęta w czwartek w siedzibie AGH, odbywa się pod hasłem "W poszukiwaniu inteligentnych specjalizacji".

Podczas obrad III Forum Nowej Gospodarki / Fot. Piotr DrabikWielu gości zaproszonych na forum nie ukrywa, jak bardzo to wydarzenie wpływa na pogłębienie relacji gospodarczych pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jego efektem jest m.in. wspólna strategia rozwojowa, zakładająca tworzenie wspólnego obszaru metropolitalnego wykorzystującego innowacyjność i rozwój, czy też rozbudowa sieci komunikacyjnej, w tym szybkiego połączenia kolejowego między tymi miastami. - Ta inicjatywa wychodzi poza granice regionów, bo buduje umiejętności na poziomie samorządów, uczelni i przedsiębiorstw. Ważne, żeby tego rodzaju przedsięwzięcia, jak to małopolsko-śląskie, były kontynuowane w innych miejscach w Polsce (...) Forum Nowej Gospodarki wychodzi daleko poza granice regionów - mówił w Krakowie Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Forum okazało się również świetną okazją dla krakowskich uczelni wyższych, by pochwalić się swoimi osiągnięciami w dziedzinie innowacji oraz wynikami swoich absolwentów. W panelu dyskusyjnym pt. "Innowacyjna Medycyna" podkreślano jak wielu farmaceutów, biologów molekularnych czy inżynierów medycznych pracuje poniżej swoich kompetencji lub decyduje się na emigrację z kraju. Dlatego władze wojewódzkie planują do roku 2022 utworzenie silnego, komercyjnego sektora badań biomedycznych, w którym zatrudnienie znajdzie ok. 10 tys. osób. Natomiast podczas piątkowych sesji plenarnych biznesmeni, naukowcy i samorządowcy będą dyskutować o budowie ekosystemu innowacyjnej przedsiębiorczości oraz perspektywą finansową na lata 2014-2020, w kontekście uchwalanego nowego budżetu Unii Europejskiej.

Oglądaj transmisję na żywo z sesji plenarnych III Forum Nowej Gospodarki od godz. 9 rano w piątek!

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.