Facebook Google+ Twitter

III Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu. Zdjęcia

11.III.1518 r. Księżna Bona Sforza zatrzymała się wraz ze swoją ogromną świtą w oświęcimskim zamku. Podążała do Krakowa na swój ślub z Zygmuntem Starym. Wiosną tego roku podczas III Jarmarku Kasztelańskiego w Oświęcimiu cofnął się czas.

1 z 12 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Fot. Ewa Bielańska"Powitanie Najjaśniejszej Pani Księżniczki Bony Sforzy do Krakowa zmierzającej" w wykonaniu Teatru Tańca Dawnego INVENZIONE.
Fot. Ewa Bielańska

"Powitanie Najjaśniejszej Pani Księżniczki Bony Sforzy do Krakowa zmierzającej" w wykonaniu Teatru Tańca Dawnego INVENZIONE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Też widziałem
  • Też widziałem
  • 12.08.2012 19:16

Oświęcim nie ma szczęścia do decydentów. Ostatni plac - rynek główny w Oświęcimiu poszedł pod topór supernowoczesności - szkła, stali i zimnego "marmuru". Niedaleko buduję się kolejny koszmarek budę-supermarket. Ludziska przyjeżdżajcie do Oświęcimia na zakupy! Sami mieszkańcy tego miasta nie obskoczą wszystkich wszędzie upszczonych supermarketów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pełni się zgadzam z przytoczoną opinią: "Niestety z Oświęcimia usuwa się historię tego miasta za sprawą chybionych projektów przestrzennych. Na starych placach widzę ławki - czarne marmurowe sarkofagi. Oświetleniem są dzidy, takie same widziałem przed wielkim supermarketem np. w Bielsku Białej. Żadnej innowacji, tylko powielane konstrukcje stalowe i marmurowe bez nawiązania do bogatej i ciekawej historycznej przeszłości. Architektura przestrzenna bez wyrazu." Podpisuję się wszystkimi palcyma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Och, piękny był ten Jarmark. Zdjęcia kapitalne. A ten Włoch na zdjęciu 7 jest ...no słów brak jak bardzo "typowy" Sforza ;))).
Następnym razem proszę zapowiadać go wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za zrozumienie sytuacji w jakiej znajduje się miasto Oświęcim. Miasto to nie KL Auschwitz, nie tylko 4 lata okupacji nazistowskiej, lecz także aż 800 lat historii tego grodu malowniczo usytuowanego nad rzeką Sołą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
beny
  • beny
  • 23.06.2012 16:44

Racja.Kto słyszał o Zamku Oświęcimskim.Ile osób go zwiedzało.Ciągle tylko obóz i Żydzi i zagłada.Owszem to ważne ale nie jedyne fakty z historii tego miasta.Najwyższy czas wyciągnąć to miasto z tego stereotypu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 23.06.2012 12:37

Oświęcim to piękne miasto o wspaniałej historii.Przez długi czas stolica księstwa oświęcimskiego, obfitująca w piękne zabytki.Szkoda że wszystko przytłoczone jest ponurym cieniem obozu koncentracyjnego.Może czas by to trochę zmienić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...Zali to w ślubnym orszaku Bona Sforza do nas bieży...".
Zapraszam do obejrzenia inscenizacji powitania w Oświęcimiu Najjaśniejszej Pani Księżniczki Bony Sforzy.
W ramach III Jarmarku Kasztelańskiego odbył się znakomity wykład dr Marii Molendy - "Wyprawa ślubna królowej Bony jako bezcenny przekaz kulturowy doby renesansu". Pani Maria Molenda w sposób wyczerpująco i niesłychanie ciekawy przybliżyła nam czasy zaślubin Bony Sforzy z królem Zygmuntem Starym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.