Facebook Google+ Twitter

III Literacki Piknik Rodzinny „Podróże Sienkiewicza” w Oblęgorku

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zaprasza 14 lipca 2013 r. od godziny 14.00 do 19.00 na III Literacki Piknik Rodzinny „Podróże Sienkiewicza". Na przybyłych do muzeum pod Kielcami gości czeka wiele atrakcji.

Plakat III Literackiego Pikniku Rodzinnego / Fot. plakat Zastanawiają się czasem niektórzy, z jaką miejscowością kojarzyć Henryka Sienkiewicza. Pytają zaciekawieni, bo pisarz nie łączy się w ich pamięci z żadnym miejscem. Nasuwa się im na myśl Nałęczów, Kraków, Warszawa... Tymczasem umiejscowić go w jakimś jednym mieście lub nawet dzielnicy kraju niepodobna.

Henryk Sienkiewicz był z zamiłowania podróżnikiem. Wielokrotnie zmieniał miejsca pobytu w kraju, często wyjeżdżał zagranicę, przedsięwziął dwie wielkie wyprawy: do Ameryki i Afryki, marzył o podróży do Indii.

Zwyczaj ciągłego wędrowania był nowym zjawiskiem w jego rodzinie. Nie zmienił go pisarz nawet wówczas, gdy otrzymał w darze od narodu Oblęgorek - wiejską posiadłość, jaką zwykł nazywać „odwieczną siedzibą przodków”. Autor Listów z podróży do Ameryki wspomniał żartem:

Mój dziad nieboszczyk […] raz jeden tylko za dni swych był w Puławach, a raz w Królewcu i miał o czym opowiadać przez całe życie.

Wnuczka pisarza Maria Korniłowiczówna napisała w swej książeczce Śladami Henryka Sienkiewicza, że gdyby chcieć pedantycznie podążyć szlakiem dziada, trzeba by „zużyć sporą część życia”, „a i to bez pewności, czy rzeczywiście wszędzie się za nim trafiło”.

Możliwość podążania tropami autora Trylogii bez podejmowania trudów wędrówki we wszystkie strony świata oferuje Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Proponuje coroczny piknik rodzinny tym razem poświęcony wędrówkom pisarza.

W niedzielę 14 lipca, w przeddzień imienin sławnego podróżnika, będzie można wraz z nim wyruszyć w odległe Henryk Sienkiewicz w Afryce / Fot. fot. archiwalna strony, poznać kulturę miejsc, w których bywał. Celem imprezy jest nie tylko przybliżenie realiów, z jakimi się zetknął Sienkiewicz, ale także miłe i pożyteczne spędzenie czasu.

Piknik rozpocznie się o godz. 14.00 i trwał będzie do wieczora. Na przybyłych gości czeka wiele atrakcji między innymi: wielkoformatowa gra edukacyjna Podróżuj z Sienkiewiczem przygotowana specjalnie na tę okazję. Po raz pierwszy będzie można sprawdzić swą wiedzę o pisarzu, jego twórczości i wędrówkach, uczestnicząc w rozgrywkach. Za zwycięstwo w konkursach i quizach np. Literacki omnibus, Bios-grapho przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Uczestnicy zabawy będą mogli nauczyć się gry na bębnach, wziąć udział w warsztatach tańca afro przy muzyce bębnów a także skonstruować własne instrumenty muzyczne. Zajęcia Recycle&Drum udowodnią, że można je tworzyć właściwie ze wszystkiego. Będzie można wziąć udział w warsztatach tureckiej sztuki malowania na wodzie Ebru.

Najmłodsi będą mogli miło spędzić czas na bajkowym placu zabaw, gdzie znajdą zjeżdżalnię, trampolinę, a także między innymi zaprojektować herb swojej rodziny: Herb - czyli mój znak. Zadaniem dzieci będzie zaprojektowanie jedynego i niepowtarzalnego herbu własnej rodziny z wykorzystaniem elementów znajdujących się na tarczy herbowej rodziny Sienkiewicza.

Przybyłych gości czeka też niezwykła podróż po wnętrzach Pałacyku. Aby go zwiedzić, należy zamienić się w czujnego obserwatora, który rozwiąże wszystkie łamigłówki z myślowego toru przeszkód. Odgadując, je zdobywa się kolejne elementy układanki, które jednocześnie są kodami dostępu do następnych etapów trasy.

Natomiast spacerując po parku, można będzie poznać zasady popularnego już Questingu. Przemierzając wcześniej przygotowaną przez organizatorów trasę uczestnicy pikniku będą mieli szansę poznać najciekawsze okazy fauny i flory w dawnej posiadłości pisarza oraz zobaczyć ślady jego obecności w tym miejscu.

Piknik podróżniczy zakończy się koncertem, nawiązującym do egzotycznej wyprawy Sienkiewicza, Melodie Afryki Zachodniej. Impreza plenerowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Wstęp jest wolny.
Henryk Sienkiewicz w Afryce / Fot. fot. archiwalna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krzysztofie, też bardzo żałuję, że masz inne plany...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa propozycja, szkoda, że mam już inne plany na niedzielę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.