Facebook Google+ Twitter

III Mazovia Goes Baroque 2/2011. "Winterreise" w nowej odsłonie

Zazwyczaj wygląda to tak: na scenę wychodzą elegancko ubrani śpiewak wraz z pianistą. Solista staje przed publicznością. Pianista/-tka siada za fortepianem, zawiesza dłonie nad klawiaturą. Widownia wstrzymuje oddech.

"Podróż zimowa" Natashy Mirković de Ro i Matthiasa Loibnera / Fot. materiały promocyjne Mazowieckiego Centrum Kultury i SztukiI po chwili, w nieprzeniknionej ciszy zaczyna się...Podróż zimowa. Tym razem będzie podobnie, a jednocześnie zupełnie inaczej. Na scenę wejdzie dwoje muzyków, ale zamiast głosu męskiego zabrzmi kobiecy, a zamiast fortepianu...lira korbowa.

Wraz z solistką Natashą Mirković-De Ro klasyczny utwór romantycznego kompozytora zagra współczesny lirnik Matthias Loibner. Austriak, specjalizujący się w grze na lirze da gamba. To unikatowa okazja, by po raz pierwszy w Polsce usłyszeć znany cykl pieśni Schuberta
Winterreise w tak niezwykłym brzmieniu i na tak oryginalny skład.

11 marca w warszawskim Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, dzień później (w sobotę) w Gostyninie, a potem jeszcze w niedzielę w Pałacu w Łochowie, w ramach drugiej odsłony III festiwalu Mazovia Goes Baroque. Zanim to jednak nastąpi
w czwartek 10 marca w ramach tego samego festiwalu wystąpi po raz pierwszy w Polsce Holland Baroque Society z programem Barbaric Beauty - utworami Georga Philippa Telemanna, inspirowanymi słowiańską muzyką ludową.

Na pomysł zagrania w tak niezwykły sposób Winterreise - kameralnego dzieła, brzmiącego zazwyczaj na scenach muzyki klasycznej, wpadł właśnie Matthias Loibner. Jaka jest geneza tego pomysłu? Winterreise (Podróż zimowa), jedno z najsłynniejszych dzieł Franza Schuberta, to cykl pieśni na głos z fortepianem, zakończony pieśnią poświęconą lirnikowi, wiejskiemu muzykantowi, wędrującemu od wsi do wsi i z akompaniamentem liry korbowej. I przy jej akompaniamencie snującemu swoje opowieści. To ta właśnie, ostatnia pieśń, podsunęła Matthiasowi Loibnerowi pomysł transkrybowania partii fortepianu w całym cyklu na lirę korbową.

Efekt jest fenomenalny, co jako pierwsi będą mogli usłyszeć na żywo wielbiciele muzyki z Mazowsza (Warszawy, Gostynina i Łochowa), a następnie melomani z całej Polski. Koncert warszawski zostanie zarejestrowany przez Program 2 Polskiego Radia i w niedługim czasie wyemitowany na jego antenie. Informacja o retransmisji pojawi się już wkrótce na stronie festiwalu http://www.mazoviabaroque.pl/.

Organizatorem festiwalu Mazovia Goes Baroque jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, współorganizatorem - Program 2 Polskiego Radia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.