Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30137 miejsce

III Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

1 października 2010 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się III Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Twórczo dla Praw Człowieka.

Zaproszenie / Fot. MDSM
Oświęcim

Kiedyś na tym skrawku ziemi
Odebrano Księżycowi blask
Słońcu ciepło wszystkich pór roku
I otworzyło się niebo dla łez czerwonych
Tysięcy przerażonych losów człowieczych... .

Małe miasteczko na południu Polski z bogatą i piękną 800-letnią historią, gdzie dokonała się największa zbrodnia w dziejach ludzkości. Miasteczko naznaczone piętnem KL Auschwitz żyje dalej, lecz w obecnej chwili z Oświęcimia rozlega się krzyk: Co uczynić, by odmienić na lepsze człowiecze losy współczesnego świata?

Z tego miejsca krzyk ma swoją niewyobrażalną moc. Moc, którą postanowiono przekuć na konkretne działania, by ze zła narodziło się dobro. Z Oświęcimia płyną do świadomości młodych ludzi z całego świata takie wartości, które nie niszczą człowieka, lecz uczynią go lepszym, bardziej bogatym duchowo. W Oświęcimiu narodziła się idea kształcenia młodzieży w szeroko pojętym kierunku "praw człowieka". Jedną ze ścieżek dotarcia do świadomości ludzi jest sztuka we wszystkich jej dziedzinach. Twórczość artystyczna nie zna granic, często nie potrzebuje słów, by ją zrozumieć. Taką formą artystycznej wypowiedzi
jest ukazany na plakacie znak graficzny, symbol niosący esencję prawdy o człowieku borykającego się z problemami współczesnego świata.

Nagrodzone plakaty. / Fot. Ewa Bielańska Dlatego nie przez przypadek właśnie w Oświęcimiu 1 października w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyło się już III Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Twórczo dla Praw Człowieka. Jury, którego przewodniczącym był prof. Michał Kliś z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, spośród 226 plakatów 101 autorów z całego świata, wyłoniło trzech zwycięzców i przyznało 4 wyróżnienia.

I nagrodę otrzymał Banquian Zhenh (Chiny) za plakat "Confrontation & Reflexion"
II nagrodę otrzymał Władysław Pluta (Polska) za plakat "Coexistence"
III nagrodę otrzymał Dmitry Zakharov (Rosja) za plakat "NO TITLE"

Wyróżnienia otrzymali:

1. Erin Wright (USA) za plakat "Where is my Voice?"
2. Sebastian Kubica (Polska) za plakat "Elaphe longissima"
3. Yan-Ting Chen (Taiwan) za cykl "Letter-cutting"
4. Dalida Karic-Hadziahmetovic (Bośnia i Hercegowina) za plakat "Terrorism"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zapewne wystawa jest ciekawa i przyciągnie turystów. Życzę Ewo aby twoje miasto było znane na świecie nie tylko z martyrologii ale także z prężnej działalności kulturalnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli miasto Oświęcim wybrało drogę poddzwignięcia się jak "Feniks z popiołów" drogą zrozumiałą dla wszystkich jaką jest klultura, to wróżę temu miastu wspaniałą przyszłość. Do młodzieży należy przyszłość i tutaj na tym miejscu powinna zdobywać nawyki, świadomość, że warto żyć walcząc o "prawa człoweka", by wyświechtany slogan "nigdy więcej" stał się rzeczywistością pod każdą szerokością geograficzną tego świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkich turystów odwiedzających Oświęcim zapraszam do MDSM-u, by obejrzeli niezwykłe w swoim przekazie plakaty. Nasze miasto stało się trzecią potęgą na świecie, gdzie plakat funkcjonuje jako dzieło sztuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.10.2010 11:39

Nie jestem specjalistą od sztuki, ale ten materiał powinien zachęcić każdego do odwiedzenia i obejrzenia wystawy. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.